Během loňského roku provedl Státní úřad inspekce práce u zaměstnavatelů téměř 20 tisíc kontrol. Uložené pokuty za prohřešky přesáhly 366 milionů korun.
Kontroly cílily na dodržování bezpečnosti práce na pracovištích a bezpečný provoz vyhrazených technických zařízení, na dodržování pracovních vztahů a podmínek, na odhalování nelegálního zaměstnávání a na oblast zaměstnanosti.
Státní úřad inspekce práce se zaměřil také na kontroly odhalující nelegální zaměstnávání, zastřené zprostředkování zaměstnání, kontroly agentur práce, ale také na kontroly bezpečnosti práce, dodržování pracovní doby, odměňování zaměstnanců a samozřejmě také na kontroly na základě podnětů zaměstnanců.
Důsledky nelegálního zaměstnávání dopadají negativně na bezpečnost a ochranu zdraví takto zaměstnaných pracovníků, na jejich pracovní podmínky a jsou příčinou obtížného vymáhání jejich zákonných nároků. Chceme se proto ještě více zaměřit na odhalování nelegálního zaměstnávání, zastřeného zprostředkování zaměstnání, kontroly pracovních podmínek cizinců,
uvedl generální inspektor Státního úřadu inspekce práce Martin Melecký.
Kde zaměstnavatelé nejvíce pochybili
Nejčastěji zaměstnavatelé porušují právní předpisy v oblasti vyhledávání a řízení rizik spojených s možným ohrožením života a zdraví zaměstnanců. Porušují také povinností v oblasti odměňování zaměstnanců, při sjednávání a ukončování pracovního poměru a dohod konaných mimo pracovní poměr a dodržování pracovní doby zaměstnanců. Dalším pochybením je umožnění výkonu nelegální práce formou švarcsystému.
Kontroly na udání
Kontroly jsou prováděny také na základě podnětů od zaměstnanců, kteří upozorňují na možné porušování právních předpisů ze strany zaměstnavatelů. V roce 2023 obdržely orgány inspekce práce celkem 6268 podnětů ke kontrole, což je nárůst počtu o 826 podnětů oproti roku 2022.