Technologie, které řeší kybernetickou bezpečnost, by měly být ve firmách postupně samozřejmostí. Téměř třetina firem se totiž setkala s kyberútokem.
Toto zjištění přinesl aktuální průzkum agentury IPSOS pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), který byl zaměřen na digitalizaci a kyberbezpečnost.
Největší hrozby pro firmy
Největší hrozbou jsou v rámci kybernetických útoků phishingové útoky a ransomware či malware. Firmy se nejčastěji setkávají s podvodnými fakturami. Hodnocení rizik kybernetické bezpečnosti provádí minimálně jednou za kvartál zhruba 40 % firem.
Společnosti přijaly nebo zavádí technologie řešící kybernetickou bezpečnost a nástroje pro vzdálenou spolupráci. U středních firem je podíl 46 %, u malých 31 %,
uvedla místopředsedkyně představenstva AMSP ČR Pavla Břečková.
Zaměření se na kyberbezpečnost ve firmách je žádoucí už proto, že se firmy snaží o postupnou digitalizaci. Důvodem je zvýšení efektivity či produktivity a snížení nákladů.
Rozvoj umělé inteligence s sebou přináší mnoho příležitostí, ale zároveň i hrozeb pro zefektivnění řízení kybernetické bezpečnosti v organizaci. Riziko využívání AI představuje hlavně sofistikovanost výstupů. I těch, které nejsou pravdivé nebo nevychází ze správných předpokladů, a přístup k velkému množství údajů organizace se může stát velice atraktivním cílem potenciálních útočníků,“ uvedl Michal Čábela,
ředitel kybernetických rizik, Deloitte.