Kvůli vysoké inflaci dojde od června k mimořádnému zvýšení důchodů. Kromě penzí však rovněž vzrostou i příplatky k důchodu.
Od června vzrostou důchody v průměru o 1017 Kč
Vzhledem k tomu, že inflace od loňského června překonala zákonem stanovenou hranici 5 %, dojde k mimořádnému navýšení důchodů. Od června 2022 se starobním důchodcům zvýší procentní výměra jejich penzí o 8,2 % procenta. V průměru jim penze vzrostou o 1017 korun. Navýšení se týká jak důchodů starobních a invalidních, tak vdovských, vdoveckých a sirotčích.
Psali jsme: Dobrá zpráva pro seniory, od června jim vzrostou důchody. Víme, o kolik právě vám
Kdo má nárok na příplatek k důchodu?
Od června by ale neměly vzrůst pouze penze, ale také příplatky k důchodu, a to rovněž o 8,2 %. Příplatky se vyplácí dle nařízení o poskytování příplatku k důchodu ke zmírnění některých křivd způsobených komunistickým režimem v oblasti sociální. Nárok na příplatek mají političtí vězni, osoby pobírající vdovský nebo vdovecký důchod po politických vězních, vdovy a vdovci po politických vězních a sirotci po politických vězních. Příplatek k důchodu náleží i osobám, kterým český nositel pojištění vyplácí důchod mimo území České republiky.
Příplatek k důchodu činí:
- u politického vězně 50 Kč
- u vdovy či vdovce po politickém vězni 25 Kč
- u sirotka po politickém vězni 20 Kč
za každý započatý měsíc věznění; měsícem se přitom rozumí 30 dnů.
Vězněním se rozumí doba výkonu vazby a výkonu trestu odnětí svobody, a to v rozsahu, v jakém došlo k rehabilitaci.
Celková doba věznění se sčítá. Při částečné změně odsuzujícího rozsudku se za věznění považuje jen rozdíl mezi tresty vykonanými na podkladě původního rozsudku a stanovenými přiměřenými tresty nebo tresty nově uloženými.
Jestliže na manželovi oprávněné osoby byl vykonán trest smrti uložený za trestný čin později rehabilitovaný anebo jestliže manžel oprávněné osoby zemřel v době výkonu trestu odnětí svobody nebo vazby pro trestný později rehabilitovaný, příplatek k vdovskému nebo vdoveckému důchodu se zvyšuje o 3000 Kč. Sirotkovi po politickém vězni, který byl popraven nebo zemřel při věznění později rehabilitovaném, se příplatek k důchodu zvyšuje o 2400 Kč.
Osobě pobírající vdovský nebo vdovecký důchod po osobě, která zemřela při pokusu o opuštění Československa násilnou smrtí způsobenou státní mocí, náleží příplatek k důchodu ve výši 3000 Kč.
Vdově nebo vdovci po osobě, na níž byl vykonán trest smrti pro trestný čin později rehabilitovaný, náleží příplatek k důchodu ve výši 3000 Kč. Tento příplatek však nenáleží, pokud žadateli náleží příplatek jako osobě pobírající vdovský nebo vdovecký důchod po politickém vězni.
Sirotkovi po osobě, která zemřela při pokusu o opuštění Československa násilnou smrtí způsobenou státní mocí, náleží příplatek k důchodu ve výši 2 400 Kč.
Nárok mají i účastníci odboje
Nárok na příplatek k důchodu mají také účastníci národního boje z období II. světové války. Nárok mají kromě účastníků odboje také vdovy a vdovci po účastnících odboje a sirotci.
Příplatek k důchodu činí
- u účastníka odboje 50 Kč
- u vdovy či vdovce 25 Kč
- u sirotka 20 Kč
za každý započatý měsíc odbojové činnosti uvedené na potvrzení podle zákona č. 462/1919 Sb. nebo na osvědčení podle zákona č. 255/1946 Sb., vždy však nejméně 200 Kč.
Celková doba odbojové činnosti se sčítá. Měsícem se rozumí 30 kalendářních dnů. Jestliže účastník odboje při odbojové činnosti zemřel, příplatek k vdovskému nebo vdoveckému důchodu se zvyšuje o 3000 Kč. Sirotkovi po účastníku odboje se příplatek k důchodu zvyšuje o 2 400 Kč.