Nemá odpracováno, nemá důchod. Roky ale ještě napracuje. Kdo mezitím platí zdravotko?

6. 5. 2024

Sdílet

21.11.24 2*/muž, senior, důchodce, zamyšlený Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Pro nárok na důchod musí být splněny zákonem dané podmínky. Žadatel musí získat potřebnou dobu pojištění a dosáhnout důchodového věku. 

Od roku 2018 činí nejvyšší důchodový věk 65 let. Co se týče minimální doby pojištění, ta je pro seniory, kteří dosáhnou důchodového věku, 35 let.

Jestliže žadatel o důchod ke dni dosažení věku pro odchod do penze nezískal potřebnou dobu pojištění, důchod mu přiznán nebude. K přiznání důchodu může ale případně dojít až následně od pozdějšího data, ke kterému již potřebnou dobu pojištění získal. Kdo však za žadatele o důchod v mezidobí hradí zdravotní pojištění? 

Vláda schválila reformu penzí: Zvýší se věk pro důchod, pracující senior bude mít výhody Přečtěte si také:

Vláda schválila reformu penzí: Zvýší se věk pro důchod, pracující senior bude mít výhody

Kdo hradí zálohy na zdravotní pojištění? 

Jestliže pojištěnec dosáhl věku potřebného pro nárok na starobní důchod, o důchod požádal, ale nebyl mu přiznán, protože nesplňuje podmínky pro přiznání starobního důchodu, platí za něj pojistné stát. Je tomu tak ale pouze v případě, že nemá příjem ze zaměstnání ani ze samostatné výdělečné činnosti a nepožívá žádný důchod z ciziny nebo tento důchod nepřesahuje měsíčně částku ve výši minimální mzdy.

Všechny tyto skutečnosti je nutné oznámit a doložit zdravotní pojišťovně. Na formuláři „Přihláška a evidenční list“ je potřeba vyplnit kategorii N v kolonce Plátce pojistného – stát. Doložit je však třeba i potvrzení od sociálky Pojištěnec musí předložit příslušný doklad od České správy sociálního zabezpečení, z něhož vyplývá, že o důchod požádal a z uvedeného důvodu nebyl pojištěnci přiznán, vysvětluje Všeobecná zdravotní pojišťovna

Důchodová reforma přinese změny

Aktuálně dostala zelenou reforma důchodů. Přináší celou řadu změn. Týkají se například věku odchodu do penze. Důchodový věk by se měl postupně zvyšovat nad 65 let podle doby dožití. Každý rok by se mohla hranice u většiny lidí zvýšit o dva měsíce. Lidé, kteří jsou narození po roce 1981, budou do penze odcházet až po 67. roce života. Změny v oblasti důchodového věku se nedotknou ročníků 1965 a starších. 

Ověřte si, zda budete mít nárok na důchod

Zjistit si, zda budete mít nárok na důchod a v jaké výši, můžete pomocí Aplikace IDA. Ta poskytuje informaci o tom, zda ČSSZ eviduje všechny doby pojištění jednotlivých klientů, kolik let chybí pro získání potřebné doby pojištění nebo do dosažení důchodového věku. Stejně tak ale i výši důchodu podle reálných údajů o dosavadních výdělcích, dobách pojištění a vyloučených dobách, které má ČSSZ ve své evidenci. Výše důchodu je však pouze orientační. 

Za jak dlouho a jak vysoký budete mít důchod? Údaje poskytne aplikace Přečtěte si také:

Za jak dlouho a jak vysoký budete mít důchod? Údaje poskytne aplikace

Odhad výše starobního důchodu je tím přesnější, čím je klient blíže datu svého odchodu do důchodu. Odhadovaná výše důchodu není predikcí do budoucna, ale vyjádřením v současné hodnotě peněz bez ohledu na budoucí valorizace, inflaci a podobně, uvádí Česká správa sociálního zabezpečení. 

Máte přehled o svých odpracovaných dobách pro nárok na důchod?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).