Od roku 2022 se už nemusí platit silniční daň z osobních automobilů. Jelikož však byla daň rušena zpětně, řada poplatníků ještě loni zaplatila zálohy. Zkontrolujte si, zda nepatříte mezi ně.
Silniční daň už se z osobních automobilů neplatí
Vloni v červenci nabyla účinnosti novela zákona o silniční dani, která zrušila silniční daň u osobních automobilů, autobusů a nákladních aut do 12 tun. Kromě zrušení silniční daně pro vozidla do 12 tun se navíc snížila silniční daň pro nákladní vozidla a přívěsy nad 12 tun, u nichž se sazby silniční daně přiblížily evropským minimům daným směrnicí o Eurovinětě.
Protože ke zrušení daně došlo se zpětnou platností od 1. ledna 2022, řada podnikatelů ještě uhradila zálohy. Jak upřesňuje finanční správa, na silniční dani v současnosti eviduje přeplatky ve výši 635 milionů korun. Úřady proto vyzývají podnikatele, aby si zkontrolovali, zda nemají na dani přeplatek a případně požádali o jeho vrácení.
Přeplatky na dani silniční mohou být vráceny pouze na základě žádosti o vrácení přeplatku podané u místně příslušného finančního úřadu. Zákonná lhůta pro vyřízení žádosti činí 30 dní. Upozorňujeme, že pokud si poplatník o přeplatek sám nepožádá, popř. finanční úřad jej nepoužije na úhradu nedoplatku na jiné dani, stává se přeplatek po 6 letech od konce roku, ve kterém vznikl, příjmem státu,
upřesňuje finanční správa na svém webu.
Jak zjistit, zda máte přeplatek
Zda máte na dani přeplatek, lze zjistit v Online finančním úřadě, do kterého se přihlásíte například prostřednictvím bankovní identity nebo datové schránky. Informace o přeplatku vám sdělí i místně příslušný finanční úřad. Samotnou žádost o vrácení přeplatku můžete vytvořit ve webové aplikaci Finanční správy ČR.