Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil mimořádné opatření, které se týká neočkovaných lidí. Ti totiž doposud nesměli do restaurací, hospod, barů, ale i do krátkodobého ubytování. Pokud ministerstvo zdravotnictví do sedmi dnů nijak nezareaguje, povinnost prokazovat očkování nebo prodělanou nemoc před vstupem do restaurací, klubů či heren a při ubytování v hotelech skončí.
Opatření bude platit ještě týden
Opatření zůstane v platnosti ještě týden, poté přestane platit. Resort tak může po dobu sedmi dnů reagovat na rozhodnutí soudu.
Podle soudu nemělo ministerstvo zdravotnictví pro omezování služeb oporu v pandemickém zákoně. „Nejvyšší správní soud již v minulosti uvedl, že ministerstvo zdravotnictví nemá oporu pro omezování tohoto typu provozoven v tzv. pandemickém zákoně, nejde-li o technická opatření, jako je například používání desinfekce či rozmístění míst k sezení. Jejich činnost by ministerstvo mohlo omezit jen podle zákona o ochraně veřejného zdraví, nicméně to jen vůči osobám podezřelým z nákazy,“ uvádí předseda senátu Petr Mikeš.
Není možné lidi nutit do dobrovolného očkování
Opatřením se soud zabýval na podnět ženy z Brna. Vyhověl jen některým jejím argumentům. Zůstává tak v platnosti třeba regulace obchodních center, prokazování bezinfekčnosti v kadeřnictvích nebo v bazénech, kde lze opatření založit na pandemickém zákoně.
Z rozsudku také vyplývá, že cílem nynějších ministerských opatření nemá být nepřímé nucení lidí k očkování. Tím by se totiž z dobrovolného očkování stalo prostřednictvím mimořádného opatření očkování povinné, neboť osobám neočkovaným by nezbývalo nic jiného, než se nechat naočkovat, pokud by chtěly běžně žít,
uzavírá Petr Mikeš.
Co je zakázáno a na co mám nárok?
Tady je přehled všech opatření, která jsou platná pro podnikatele i veřejnost. Přečtěte si také seznam všech podpor, které lze ještě aktuálně čerpat.