Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil, že někteří podnikatelé, kteří v roce 2020 inkasovali kompenzační bonus, začali „podnikat“ právě jen kvůli nároku na bonus. NKÚ má takové podezření u 1490 subjektů.
Celkově se na bonusu vyplatilo skoro 50 miliard
NKÚ prověřil, jak ministerstvo financí a finanční správa náklady nakládaly s peněžními prostředky státu určenými na výplatu kompenzačního bonusu pro OSVČ, společníky malých firem a dohodáře, kterým byla státem v důsledku pandemie onemocnění covid-19 v letech 2020 až 2022 zakázána nebo omezena jejich činnost. Celkově byly podáno skoro 3 miliony žádostí a na bonusu se vyplatilo 48,3 mld. Kč.
NKÚ: 1500 podnikatelů podezíráme z podvodu
Jak nicméně zjistil NKÚ, v některých případech došlo ke zneužití této podpory.
Podle kontrolorů NKÚ totiž některé subjekty zahájily podnikatelskou činnost jen kvůli tomu, aby mohly čerpat kompenzační bonus. Kontroloři NKÚ mají za to, že riziko účelového zahájení podnikání s cílem pouze čerpat bonus existuje u 1 490 subjektů. Kontrola zjistila, že těmto subjektům bylo v roce 2020 na kompenzačním bonusu vyplaceno celkem 39,2 mil. Kč, ačkoliv na něj neměly nárok,
uvedl NKÚ ve své tiskové zprávě. 46 z těchto subjektů například zahájilo činnost mezi dubnem a srpnem 2020 a následně v daňových přiznáních za tento rok vykázalo nulové příjmy.
Oprávněnost nároku na kompenzační bonus kontrolovaly finanční úřady zpětně, přičemž z celkové částky 48,3 mld. Kč prověřily 1,2 mld. Kč. Na základě těchto kontrol pak úřady požádaly o vrácení kompenzačního bonusu ve výši 133,2 mil. Kč. Berňáky navíc podaly 162 oznámení o skutečnostech nasvědčujících spáchání trestného činu zneužití bonusu za celkem 69,3 mil. Kč. Do 31. srpna 2022 soudy rozhodly o 18 trestních věcech vztahujících se k oznámením. Žadatelé na základě těchto rozsudků měli vrátit 5,6 mil. Kč vyplaceného bonusu.
Přestože měly úřady nárok na bonus kontrolovat zpětně, v některých případech odmítaly jeho vyplacení a porušovaly tak zákon. Jak server informoval server Podnikatel.cz, úředníci místo rychlého vyplacení bonusu, jak jim stanovoval zákon, začali podnikatele “kádrovat”, že podle jejich názorů nebyli opatřeními nijak dotčeni a aby doložili, že na bonus mají nárok.
Místo oficiálních zákonných postupů navíc finanční úřady kontaktovaly podnikatele neformálně e-mailem či telefonem, a dokonce stanovovaly lhůty, dokdy má požadované věci doložit. Když dotyčný na neformální výzvu nijak nereagoval, finanční úřad odmítl kompenzační bonus vyplatit a vydal rozhodnutí o zastavení řízení. Objevily se dokonce případy, kdy finanční úřad tlačil na podnikatele, aby sami svoji žádost stáhli. Všechny tyto věci byly podle odborníků nezákonné.
Na chování finanční správy u kompenzačního bonusu byly problematické i další věci. Mezi nezákonné totiž patřil i postup, který úřady aplikovaly už při zpracovávání žádostí o druhý kompenzační bonus za podzim 2020 a v prvních týdnech roku 2021, kdy odmítaly bonus vyplatit, dokud neprověří, zda má podnikatel na bonus skutečně nárok.
Úředníci museli žádosti zadávat do systému ručně
Ačkoli NKÚ pozitivně zhodnotil, že kompenzační bonus byl vyplácen dostatečně snadno a rychle, samotná správa bonusu však byla administrativně náročná, jelikož nedošlo k zavedení automatizovaného zpracování žádostí a správci bonusu museli údaje z žádostí zadávat do informačního systému ručně. Výdaje na správu bonusu tak podle NKÚ dosáhly jednoho procenta z celkově vynaložené částky, tj. téměř 457 mil. Kč.