Vláda by měla do konce května rozhodnout o zavedení spotřební daně na tiché víno. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury není v době úspor daňová výjimka u alkoholu obhajitelná.
O spotřební dani se rozhodne do konce května
Ministr Zbyněk Stanjura podporuje zavedení spotřební daně u tichého vína. Jak uvedl na sociální síti X, v době úspor není daňová výjimka u alkoholu obhajitelná. Do konce května by vláda měla rozhodnout o spotřební dani na tiché víno účinné nejlépe od 1.1.2025. Nebráním se politické debatě o výši sazby, ale udržovat v době úspor daňovou výjimku u alkoholu podle mě není obhajitelné. Navíc tím z rozpočtu dotujeme hlavně zahraniční výrobce,
napsal Stanjura.
Do konce května by vláda měla rozhodnout o spotřební dani na tiché víno účinné nejlépe od 1.1.2025. Nebráním se politické debatě o výši sazby, ale udržovat v době úspor daňovou výjimku u alkoholu podle mě není obhajitelné. Navíc tím z rozpočtu dotujeme hlavně zahraniční výrobce.
— Zbyněk Stanjura (@Zbynek_Stanjura) April 7, 2024
Už dříve ministerstvo financí připravilo analýzu, kolik by zdanění vína rozpočtu přineslo. Pokud by daň činila 23,40 Kč na litr, jako je v současnosti u šumivých vín, rozpočtu by to dle ministerstva přineslo až 4 miliardy korun.
Spotřební daň nás poškodí, tvrdí vinaři
Proti zavedení spotřební daně u tichého vína se nicméně staví vinaři a oponují, že by spotřební daň přinesla méně peněz a uškodila místním vinařům. Podle Svazu vinařů ČR by tuzemští vinaři totiž přestali být konkurenceschopní a navíc by museli platit další náklady. Nově vzniklé náklady na výběr daně by vznikly jak u vinařů (přes 60 mil. Kč – daňový sklad, administrativa), tak na straně státu (přes 70 mil. Kč – finanční úřady, celní správa), které by u naprosté většiny vinařů (malých je 91 %) neodpovídaly výši vybrané daně,
komentoval Martin Chlad, prezident Svazu vinařů ČR.
Zda a v jaké podobě bude daň zavedena, by mělo být jasno do konce května.