Zákazníků je v restauracích méně. Společně s inflací se tak v roce 2023 měnila cena obědových menu. Těm navíc začaly konkurovat školní jídelny, kde lze získat menu i za 80 korun.
Jak píše Euro.cz, na obědy do tuzemských podniků dle údajů společnosti Edenred aktuálně dochází o 46 procent méně lidí než v únoru 2020. Ačkoliv se rozdíl postupně zmenšuje, k úplnému návratu strávníků do restaurací je stále daleko,
podotýká za vedení firmy Aneta Martišková.
Nejvíce se zdražování dle průzkumu týká podniků v Ostravě a Plzni, kde se ceny za poslední tři roky vyšplhaly o více než 45 procent. A tak zatímco v únoru 2020 za oběd Ostravané zaplatili v průměru 119,90 koruny, letos částka atakuje hranici 174 korun. Zdaleka nejmenší nárůst zaznamenali strávníci naopak ve Zlíně či Ústí nad Labem, kde se ceny poledního menu zvýšily ani ne o třetinu. (Euro.cz)
Vysoké ceny mají další podíl na odliv zákazníků a podnikatelé v gastronomii tak musejí opět bojovat o svou existenci. Podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) jim také začaly nekale konkurovat školní jídelny. Ty totiž v řadě případů nabízejí za dotované ceny stravování nejen pro žáky a zaměstnance škol, ale i pro osoby „zvenku“.
Jak uvedla AMSP ČR, jedná se o problém, který nabírá stále větších rozměrů. V Česku aktuálně funguje více než osm tisíc školních jídelen, které by bez zvýhodnění a financí od zřizovatelů nemohly fungovat. Díky podpoře však školní jídelny nabízí obědové menu i za 80 Kč. Do této ceny však podle AMSP nepromítají reálné náklady, jelikož zřizovatel hradí školním jídelnám všechny mzdové náklady, stejně jako náklady na pořízení technologického vybavení. Stejně tak jídelny neplatí například daň z nemovitosti.