Fyzickým nepodnikajícím osobám, které poprvé použijí prostředek pro elektronickou identifikaci, tedy se přihlásí prostřednictvím identity občana (třeba přes Bank ID), se nakonec datové schránky automaticky zřizovat nebudou.
Komu všemu se měly datovky zřizovat
Datové schránky měly být od roku 2023 původně zřízeny všem OSVČ, právnickým osobám a také občanům, kteří poprvé použijí prostředek pro elektronickou identifikaci vydaný v rámci kvalifikovaného systému elektronické identifikace. Fyzické nepodnikající osoby nicméně měly mít možnost datovou schránku deaktivovat. Nakonec však bude zřejmě vše jinak.
Jak už na konci minulého týdne napsal na Twitteru ministr vnitra Vít Rakušan, fyzickým osobám, které použijí kvalifikovaného prostředku (např. bankovní identity, elektronického občanského průkazu s čipem atd.) s ověřením vůči Identitě občana v rámci jejich autentizace pro přístup k vybraným službám veřejné správy, nakonec datové schránky zřizovány nebudou.
Datové schránky jsou bezpečný a moderní způsob komunikace státem. Nechceme k jejich užívání ale nikoho nutit. Proto povinnost používat datové schránky od začátku příštího roku pro FYZICKÉ osoby rušíme.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) October 14, 2022
Ve Sněmovně už leží pozměňovací návrh k novele zákona o právu na digitální služby od poslance STAN Petra Letochy, který automatické zřizování datových schránek pro nepodnikající fyzické osoby ruší. V kontextu aktuální společenské situace se úprava jeví být příliš ambiciózní a ze strany fyzických osob je automatické zřizování datové schránky, jejíž případná deaktivace vyžaduje aktivní úkon fyzické osoby, vnímáno jako příliš zatěžující,
píše se ve zdůvodnění.
Jak serveru Lupa.cz uvedla mluvčí STAN Sára Beránková, pozměňovací návrh Petra Letochy je reakcí na jednání, která probíhala na ministerstvu vnitra. Povinné zřízení datových schránek pro fyzické osoby by vedlo k nezměrné zátěži, která by zejména pro zranitelnou část obyvatel mohla v současné době, kdy se potýkáme s vysokou inflaci a energetickou krizi v důsledku války na Ukrajině, způsobit pád do existenčních problémů,
podotkla Beránková.
Datové schránky se zřídí jen OSVČ a právnickým osobám
Od roku 2023 tak budou zřízeny datové schránky pouze všem OSVČ a právnickým osobám, které ji ještě nemají. Tedy těm, které jsou zapsány ve spolkovém či nadačním rejstříku, rejstříku ústavů, společenství vlastníků jednotek nebo obecně prospěšných společností. Datové schránky zřízené ze zákona (právnické a podnikající fyzické osoby) nebude možné na žádost znepřístupnit. K znepřístupnění těchto datových schránek dojde až s účinností ke dni výmazu ze zákonem stanovené evidence (ukončením podnikání, nikoli jeho přerušením či pozastavením), tzn. nikoli na žádost.
Online daňovému přiznání se půjde ještě vyhnout
S vlastnictvím datové schránky se pojí určité povinnosti. Podle § 72 odst. 6 daňového řádu totiž platí, že má-li daňový subjekt nebo jeho zástupce zpřístupněnu datovou schránku, která mu byla zřízena ze zákona, nebo zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, musí formulářové podání učinit pouze elektronicky.
Vzhledem k tomu, že od příštího roku budou mít ze zákona zřízenou datovou schránku všechny OSVČ, budou muset všichni podnikatelé podávat daňová přiznání elektronicky.
Řada OSVČ se však i příští rok (tedy přiznání za rok 2022) může vyhnout povinnému elektronickému přiznání. Platí totiž zároveň, že zřizování a zpřístupňování datových schránek bude probíhat postupně dle dikce zákona, tedy období od 1. 1. 2023 do 31. 3. 2023. Povinnost elektronické komunikace je přitom spojena se zpřístupněnou datovou schránkou. Jinými slovy, dokud OSVČ nebude mít datovou schránku zpřístupněnou, může klidně podat přiznání v papírové podobě.