Hlavní navigace

Názor k článku
Od roku 2022 se zvýší důchody. Podívejte se, kolik navíc dostanete právě vy od ViR - Proč bych si měl představovat, že já s...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 12. 2021 21:52

    ViR

    Proč bych si měl představovat, že já s valorizovaným osmitisícovým důchodem "vyžiji", když můj důchod je lehce nad průměrem a stačí mi? Důchod (snad výjimkou invalidního důchodu z mládí) je dávkou primárně pojistnou, s významným bonusem za dobu pojištění (což si mnoho lidí neuvědomuje). Pravda, se silně solidárním sociálním aspektem a mohutným přerozdělováním (z odvodů středně a vysokopříjmových pracujících se financuje velká část důchodů lidí nízkopříjmových). Ale je to prostě podobné, jako když máte podpojištěný třeba dům a platíte nízké pojistné. Když nastane škodní událost, je plnění velmi nízké a nový dům za to nepostavíte (či starý neopravíte), protože jste měl nízkou pojistku.

    Vedle toho je dobré vzít v úvahu, že v roce 2020 (viz Statistická ročenka z oblasti důchodového pojištění 2020) bylo 90 % sólo starobních důchodů vyšších než 10778 Kč (valorizováno na letošních 11356 Kč) respektive jen desetina důchodů byla nižších (viz Q10). A u ID třetího stupně byla tou hranicí částka 9984 Kč (valorizovaná na letošních 10506 Kč). Nejsou v tom zahrnuty souběhy s vdovskými či vdoveckými důchody, které příjmy např. u půl milionu vdov zvyšují o 20 - 30 % nad sólo důchod, stejně jako důchody dílčené (další důchod je ze zahraničí). V reálu se tedy letos těch 8000 Kč a méně týká maximálně jednotek procent důchodců, a proto lze nízkopříjmové důchodce (kteří však nemusí být chudí) řešit individuálně sociálními dávkami, typicky například příspěvkem na bydlení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).