Stravenky patří mezi nepeněžité plnění a pro zaměstnavatele jde o daňově uznatelný náklad. Řada zaměstnanců díky nim navštěvuje restaurace a může si dopřát dražší nebo zdravější jídlo.
Jak píše Euro.cz, nominální hodnota stravného nově stoupla na 211 korun, což oproti loňskému lednu představuje nárůst o necelou desetinu.
Zatímco v porovnání s minulým rokem je aktuální optimální cena stravenky o 17 korun vyšší, v roce 2022 si kvůli ekonomickému vývoji vyžádala hned dvojí zvýšení. Celkem tehdy rostla o 44 korun. Pokud vezmeme do úvahy průměrnou útratu v době obědů, která dosahuje téměř 185 korun, pokryje nominální hodnota náklady na stravu i v nejdražších regionech,
potvrzuje obchodní ředitel společnosti Edenred Petr Vágner.
Kolik za oběd v jednotlivých regionech vlastně zaplatíme? Vyjma metropole se ceny stále drží pod hranicí dvou set korun. Pomalu, ale jistě ji však dotahuje také Brno, kde za oběd zákazníci momentálně utratí v průměru 197 korun. V Praze, kde se ceny oproti minulému roku zvedly zhruba o pět procent, pak Češi zaplatí o 12 korun více. Ne všude se ale zdražuje, například obyvatelé Liberce zaznamenávají dlouhodobý pokles. Za oběd dají v průměru 189 korun.
Nejvyšších cen oběda dosáhla většina regionů během letních prázdnin, které završily období poměrně razantního zdražování. Ve čtvrtém kvartálu loňského roku se již ceny měnily jen mírně. V některých městech se dokonce vrátily na dubnové či květnové hodnoty,
uvádí Vágner. (Euro.cz)