Ostrý střet obchodníků s ministrem: Hádají se, kdo může za zdražení cukru

25. 1. 2023

Sdílet

25.1.23 /1x/ Cukr, sladký, slazení, kostka, krystal Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula vyzval obchodní řetězce, aby vysvětlily vysoké ceny cukru v obchodech. Podle Nekuly totiž za zdražení cukru může i vysoká obchodní přirážka. Obchodníci však považují Nekulovo vyjádření za skandální. 

Ceny cukru se loni zdvojnásobily

Jak ukazují data Českého statistického úřadu (ČSÚ), cukr krystal v posledních měsících výrazně zdražil. V lednu loňského roku stálo v obchodech 1 kg krystalového cukru 15,55 Kč. Ještě v září sice činila průměrná cena 18,21 Kč, následně se však v říjnu skokově zvýšila na 30,54 Kč a v prosinci se pak cukr prodával za 32,23 Kč. Za poslední rok se tak cena v obchodech více než zdvojnásobila. 

Ministerstvo zemědělství ovšem podotýká, že ceny, za které ho dodávají výrobci, tolik nevzrostly. Zatímco ceny výrobců vzrostly mezi zářím a prosincem roku 2022 o 6,2 Kč za kilogram, ceny v obchodech se zvýšily o 14 Kč, uvedlo ministerstvo zemědělství v tiskové zprávě. Zde je nicméně nutné korigovat, že ceny výrobců vzrostly o 6,7 Kč/kg a ne 6,2 Kč/kg. Ostatně to ukazuje i tabulka cen, kterou samo ministerstvo v tiskové zprávě uvedlo. 

Každopádně podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly rozdílný růst cen ukazuje, že na cenu v obchodech nemají vliv jen drahé energie, ale také vysoké obchodní přirážky supermarketů. Ministr proto vyzval obchodní řetězce, aby vysvětlily vysoké ceny cukru na pultech obchodů. 

Rozhodně nechci zasahovat do volného tržního prostředí, ale přijde mi minimálně nemorální, aby v době, kdy naše obyvatele trápí zdražování potravin a domácnosti si utahují opasky, supermarkety takto zvyšovaly své obchodní přirážky. Současnou situaci by nikdo neměl zneužívat k neúměrnému navyšování zisku. Proto jsem oslovil obchodní řetězce, aby vysoké ceny cukru v obchodech vysvětlily. Chci po nich také informaci, kdy plánují snížit spotřebitelskou cenu na odpovídající a rozumnou výši, uvedl Nekula. 

Skandální vyjádření, říkají obchodníci

Proti Nekulově vyjádření a dopisu se obchodní řetězce ostře ohradily, považují je za skandální a chtějí se bránit všemi dostupnými prostředky. Ministr podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) projevil zásadní neznalost fungování trhu s cukrem, jelikož se cena stanovuje na základě pravidelných každoročních tendrů s platností jeden rok, přičemž standardně probíhají právě na podzim. 

Na nabídkách dodavatelů cukru bylo jasně patrné, že se snaží výrazně navýšit své ceny, přičemž většina z nich požadovala růst až o 100 % v jasné snaze zneužít stávající inflační prostředí a podstatně si navýšit zisk. Toto extrémní navýšení dodavatelských cen obchodní řetězce kompenzují alespoň částečně tím, že cukr zařazují mnohem častěji do slevových akcí. V tomto režimu se ho v posledním období prodalo více než 70 procent, takže se každý, kdo sleduje nabídky slevových akcí, může vyhnout masivnímu zdražování ze strany dominantních dodavatelů cukru. I proto je použití ceníkových cen ministrem Nekulou v jakékoli statistice irelevantní, neboť zákazníci slevy na cukr pečlivě sledují a předzásobují se, komentoval Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR. 

Tomáš Prouza dále vyzval ministra Zdeňka Nekulu, aby problém s růstem cen řešil u zdroje. Ochrana zájmu agrobaronů, od níž se zatím bohužel nepodařilo odstřihnout žádnému ministrovi zemědělství, pomáhá několika málo jednotlivcům a škodí spotřebitelům i trhu jako celku, uzavřel Prouza s tím, že snaha ministra zasahovat do cen potravin je podle svazu nezákonná a SOCR ČR se proto obrátí na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

Autor aktuality

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).