OSVČ, která ukončí svou činnost, se může dobrovolně přihlásit do evidence uchazečů o zaměstnání na úřadu práce. Pokud splní podmínky, má také nárok na podporu. Jak je to s možností přivýdělku?
Úřad práce práce na úvod připomíná, že si uchazeč v době, kdy je v evidenci úřadu práce, může přivydělat v rámci nekolidujícího zaměstnání. A to na základě dohody o pracovní činnosti, pracovního nebo služebního poměru, a pokud měsíční hrubý výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy. Jestliže se jedná o více činností, výdělky nebo odměny se sčítají.
Podpora od úřadu práce a přivýdělek
Ovšem, v případě, že uchazeč pobírá o úřadu práce podporu, přivýdělek možný není. Souběh podpory v nezaměstnanosti a nekolidujícího zaměstnání zákon neumožňuje. V případě, že pobírá uchazeč podporu v nezaměstnanosti a najde si nekolidující zaměstnání, ať už jde o pracovní nebo služební poměr či dohodu o pracovní činnosti, s měsíčním výdělkem nižším než polovina minimální mzdy, úřad práce mu po dobu trvání pracovněprávního vztahu výplatu podpory pozastaví. Po ukončení nekolidujícího zaměstnání ji opět obnoví,
uvádí úřad práce na svém webu.
Doba, po kterou vykonává nekolidující zaměstnání, se nezapočítává do podpůrčí doby pro pobírání podpory v nezaměstnanosti.
Existuje výjimka
Jestliže uchazeč vykonává práci nebo činnost pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) mimo pracovněprávní vztah, odměna členům výboru SVJ není překážkou pro výplatu podpory v nezaměstnanosti, tj. výplata podpory v nezaměstnanosti náleží členům výboru SVJ, obdobně jako u členů sdružení bytových družstev.