Od nového roku jsou OSVČ povinně zřizovány datové schránky. Jakmile dojde ke zpřístupnění datovky, musí OSVČ podat přiznání k dani z příjmů v elektronické podobě.
Co hrozí, pokud OSVČ nedbá a na úřad pošle přiznání v podobě papírové?
Jak upozorňuje finanční správa, se zpřístupněním datové schránky podnikající fyzické osoby zřizované ze zákona přichází povinnost osoby, které byla tato datová schránka zpřístupněna, podat daňové přiznání elektronicky, a to ve vztahu k těm podáním, která se vztahují k činnosti, ve které alespoň částečně vystupuje jako podnikající fyzická osoba. Například, pokud jde o přiznání k dani z příjmů fyzických osob podávané za příjmy související s její podnikatelskou činností. Povinnost činit podání elektronicky vzniká až okamžikem zpřístupnění datové schránky, nikoli jejím pouhým zřízením.
Elektronicky neznamená jen přes datovou schránku
Není však nutné vždy využít datovou schránku, elektronické podání je možné provést také dalšími způsoby autorizované elektronické komunikace na dálku. Například je možné využít portálu MOJE daně.
Pokud fyzická osoba zasílá podání ze své datové schránky, pak je zcela lhostejné, o jaký konkrétní typ datové schránky se jedná (tj. zda je to její datová schránka fyzické osoby – nepodnikající či fyzické osoby – podnikající). Každá datová schránka, která byla zřízena právě této konkrétní fyzické osobě, poskytuje plnou autorizaci jejího podání, a může proto své podání zaslat z jakékoliv ze svých vlastních datových schránek,
uvádí úřad.
Má datovku, ale přiznání podal v listinné podobě
Pokud OSVČ podá přiznání k dani v listinné podobě i přesto, že měla povinnost provést tak elektronickou cestou, vystavuje se riziku pokuty. Kdo přiznání elektronicky nepodá, ačkoli to měl za povinnost, může dostat pokutu 1000 Kč. Může být však právními předpisy stanoven jiný následek. Například je takové podání neúčinné a hledí se na něj, jako by nebylo učiněno.