Maminky mají za splnění daných podmínek nárok na peněžitou pomoc v mateřství. A to jak zaměstnankyně, tak také OSVČ.
Mnohdy se však stává, že výše dávky nedostačuje, proto si maminky během mateřské chtějí přivydělat. Je to vůbec možné?
OSVČ na mateřské
OSVČ nemusí svou výdělečnou činnost ukončit ani přerušit. Podmínkou však je, že ji nesmí vykonávat osobně. Činnost je vykonávána prostřednictvím jejich zaměstnanců nebo spolupracujících osob. Ony vlastně mohou jen přihlížet. Omezení platí pouze po dobu pobírání peněžité pomoci v mateřství (rodičovského příspěvku se netýká).
Například: Jestliže si dítě pořídí majitelka obchodu, nesmí se podílet na jeho provozu. Vše smí zajišťovat pouze prodavačky, které zaměstnává.
Během mateřské nehradí podnikatelky zálohy na důchodové ani sociální pojištění. Mateřská a následná péče o dítě až do 4 let se započítává do doby potřebné pro nárok na starobní důchod.
Jestliže ale OSVČ otěhotní podruhé, ale nesplní podmínky pro mateřskou ke dni nástupu na další mateřskou, a tudíž nezískají nárok na mateřskou, mohou požádat ke dni narození dalšího dítěte o rodičovský příspěvek,
dodává Česká správa sociálního zabezpečení.
Zaměstnankyně na mateřské
Co se týká zaměstnankyň, ty mohou vykonávat práci, ale nesmí se jednat o jejich zaměstnání, ze kterého jim dávka náleží. Pokud je peněžitá pomoc v mateřství vyplácena ze zaměstnání, přesně řečeno z nemocenského pojištění zaměstnanců, je možné vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. V případě čerpání dávky z titulu zaměstnance tedy není nutno přerušovat podnikání.