Osoby samostatně výdělečně činné se mohou dobrovolně rozhodnout, zda si budou hradit nemocenské pojištění nebo ne. V případě úrazu či nemoci, která jim znemožní vykonávat činnost, pak mají nárok na nemocenské od České správy sociálního zabezpečení.
Pokud onemocní zaměstnanec, má při dočasné pracovní neschopnosti nárok na náhradu mzdy a nemocenské. V prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti vyplácí náhradu mzdy vždy zaměstnavatel. A to pouze za pracovní dny. Od 15. dne náleží zaměstnanci nemocenské, které hradí Česká správa sociálního zabezpečení. Jde o finanční kompenzaci hrazenou státem.
OSVČ na neschopence
OSVČ, která si hradí nemocenské pojištění, prvních 14 dnů žádnou náhradu mzdy nedostává. Je tedy zcela bez příjmů. Od 15. dne, stejně jako zaměstnanec, dostane nemocenské od ČSSZ. Jak sociálku o nemožnosti vykonávat činnost kvůli nemoci či úrazu informuje a kdy dorazí peníze?
OSVČ je nemocenské vypláceno stejným způsobem, jakým platí pojistné na nemocenské pojištění. Pojištěnec ale může sociálku písemně požádat o jiný způsob výplaty. V případě potřeby změny čísla účtu, na které je nemocenské vypláceno, je třeba tuto změnu písemně oznámit na příslušnou OSSZ. Pro toto oznámení není předepsán žádný tiskopis a je tedy možno jej učinit volnou formou. K dispozici je však nepovinný formulář „Žádost o změnu způsobu výplaty při dočasné pracovní neschopnosti“. Změnu je rovněž možno oznámit osobně na příslušné OSSZ a záznam o změně podepsat. Musí se však jednat o vlastní účet pojištěnce.
Pokud OSVČ onemocní a ošetřující lékař jí uzná dočasně práce neschopnou, obdrží průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce. OSVČ nemusí zasílat příslušné OSSZ žádost o nemocenské v podobě papírových tiskopisů. To za ni udělá ošetřující lékař, který zašle tiskopisy k nemoci a žádost o dávku nemocenského elektronicky přímo ČSSZ.
O nemocenské rozhoduje příslušná OSSZ. Žádost o dávku uplatňuje OSVČ u místně příslušné OSSZ, která vede její evidenci OSVČ (zpravidla dle trvalého bydliště OSVČ, nemá-li trvalý pobyt, dle hlášeného pobytu a nemá-li OSVČ žádný pobyt v ČR, tak dle místa výkonu její SVČ.
Všechny potřebné podklady a údaje k výpočtu nemocenského u OSVČ má okresní správa sociálního zabezpečení ve své evidenci. Informace o vyměřovacím základu, ze kterého se dávka počítá, i její denní výše, je uvedena ve zprávě pro příjemce (při výplatě bankovním převodem) nebo je uvedena na složence.
Dočasné pracovní neschopnosti OSVČ a také zaměstnanců se věnuje aktuální vydání Zpr@vodaje ČSSZ