Účast na nemocenském pojištění je pro OSVČ dobrovolné. Pokud je účastna, může si v případě nemoci či úrazu, kdy je uznána za dočasně práce neschopnou, zažádat o nemocenské.
Jestliže je OSVČ uznaná za dočasně práce neschopnou, obdrží průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce. Tento průkaz, který OSVČ předává lékař, je dokladem, ve kterém je zaznamenán termín příští návštěvy lékaře, čas povolených vycházek apod.. V případě kontroly ze strany okresní správy sociálního zabezpečení je kontrolorovi předkládán.
Musí se OSVČ o nemocenské přihlásit?
OSVČ o nemocenské nežádá. Jak informuje Česká správa sociálního zabezpečení, proces uplatnění dávek je automatizovaný a peníze jsou zasílány stejným způsobem, jakým je placeno pojistné na nemocenské pojištění.
Peníze jsou zaslány na účet, ze kterého je hrazeno nemocenské pojištění OSVČ, nebo na adresu, kterou eviduje OSSZ v souvislosti s vyplácením dávek, nebo na adresu trvalého bydliště.
Konec neschopenky musí OSVČ hlásit
OSVČ má však povinnost oznámit ukončení dočasné pracovní neschopnosti. A to prostřednictvím tiskopisu, který musí OSVČ podat vždy, jinak nebude možné vyplatit poslední dávku nemocenské.
Osoba dobrovolně nemocensky pojištěná na tiskopise uvede údaje potřebné pro výpočet poslední dávky za období do ukončení dočasné pracovní neschopnosti (údaje o opětovném zahájení výdělečné činnosti, případně údaj o činnosti v době dočasné pracovní neschopnosti).
Podání hlášení lze učinit osobně, prostřednictvím poštovního doručovatele nebo elektronicky v uživatelsky čitelném formátu např. PDF. OSVČ může využít datovou schránku.