Neustále se srovnává život zaměstnance a osoby samostatně výdělečně činné. Právě léto je období, které poukazuje na jednu z nevýhod, kterou obnáší práce na sebe.
Zatímco zaměstnanci mohou využít placenou dovolenou, OSVČ ji nikdo neproplatí. Dobu čerpání placené dovolené pro zaměstnance upravuje zákoník práce. Minimální dovolená jsou 4 týdny. Celá řada firem ale v rámci benefitů dopřává svým zaměstnancům dovolené více.
Není volno jako volno
Nejen, že s každým volnem přicházejí OSVČ o peníze, mnohdy se jich netýká volno ani o víkendu. Zatímco maximální počet odpracovaných hodin u zaměstnanců je limitován zákoníkem práce, živnostníci většinou počet odpracovaných hodin nesledují. Pracovní týden o 40 hodinách a volné víkendy jsou pro většinu OSVČ utopií.
Práce na sebe přináší celou řadu dalších nevýhod, které je třeba brát v potaz při srovnávání zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných. Server Finance.cz jich napočítal ve svém článku hned dvě desítky. Vyjmenujme některé další. Kromě neproplacené dovolené a pracovních víkendů se jedná například o
- obsáhlou adminisrativu, která zabere spoustu času,
- OSVČ nemá nárok na ošetřovné,
- automaticky nemá nárok na náhradu mzdy v případě pracovní neschopnosti,
- nenáleží jí žádné odstupné v případě ukončení činnosti,
- ne všechny živnosnitce mají nárok na mateřskou,
- proplacené faktury po splatnosti,
- vysoký podíl odpovědnosti a rozhodnosti,
- žádná výpovědní lhůta,
- bez zaměstnaneckých benefitů.