Také OSVČ mohou žádat o příspěvek na bydlení. Musí jen splnit určité podmínky a doložit požadované dokumenty. Nejvíce se tento příspěvek vyplatí těm, kteří o příspěvek žádají samy, tedy bez dalších výdělečných osob v domácnosti a bydlí v nájemním bytě. Na výši příspěvku na bydlení pro OSVČ má vliv průměrná mzda v národním hospodářství, která se zvýšila, což přináší určité změny.
Jak píšou Finance.cz, OSVČ, kterým vyjde jejich měsíční příjem po vydělení dvanácti menší než 50 % průměrné mzdy, musejí počítat s tím, že Úřad práce nebude pro výpočet brát v úvahu jejich reálnou částku, ale nýbrž 50 % průměrné mzdy. Často jde o OSVČ využívající výdajové paušály, které jim jejich čistý příjem razantně poníží.
Od 1. července 2023 došlo k navýšení 50 % průměrné mzdy v národním hospodářství, která má zásadní vliv na výši příspěvku na bydlení pro OSVČ s nižšími příjmy, a pro ty, které jsou registrovány v režimu paušální daně. Ještě do konce června činilo 50 % průměrné mzdy v národním hospodářství 18 900 Kč. Od 1. července 2023 stoupla tato hodnota na 20 100 Kč. Podle zákona o státní sociální podpoře je dána výše měsíčního rozhodného příjmu pro účely příspěvku na bydlení (u OSVČ) jako jedna dvanáctina z čistých příjmů uvedených v daňovém přiznání (tedy čistý příjem / 12).
Osobám samostatně výdělečně činným, které jsou registrovány v režimu paušální daně, a tedy nepodávají daňové přiznání, se pro výpočet příspěvku na bydlení využívá zmíněných 50 % průměrné mzdy v národním hospodářství. Nezáleží tedy na tom, jaké jsou jejich reálné roční příjmy. Úřad práce bude počítat s částkou ve výši 20 100 Kč. (Finance.cz)