OSVČ v paušálním režimu jsou povinny hradit pravidelné zálohy na paušální daň. Jak je to však v případě, že s činností v průběhu roku skončí.
Podobnou situaci řešil jeden ze čtenářů serveru Podonikatel.cz, který popsal svůj konkrétní příklad.
Během tohoto roku, tedy 2023, jsem jako OSVČ v paušálním režimu a hradím každý měsíc zálohy. V polovině května jsem ale musel činnost ze zdravotních důvodů ukončit. Kdy zaplatím poslední zálohu?
Jak uvádí Finanční správa ČR, pokud je samostatná výdělečná činnost ukončena v polovině měsíce v průběhu roku, poplatník přestává být v paušálním režimu uplynutím posledního dne měsíce. V tomto konkrétním případě tedy od června již nebude poplatník v paušálním režimu. Poslední paušální záloha bude uhrazena do 20. 05. 2023.
Paušální daň se v roce 2023 platí ve třech pásmech
Jednotlivá pásma jsou rozdělena na základě předchozích příjmů a výdajového paušálu, do kterého OSVČ spadá. V prvním pásmu hradí OSVČ 6208 Kč (minimální částka zdravotního pojistného, 1,15násobek minima sociálního pojistného a daň ve výši 100 Kč). V druhém pásmu je to 16 000 Kč a ve třetím 26 000 Kč.
Jak paušální režim dobrovolně opustit?
Vystoupit z paušálního režimu je možné dobrovolně vždy ke konci zdaňovacího období, tedy na konci každého roku. V takovém případě je potřeba podat oznámení o dobrovolném vystoupení, a to nejpozději do desátého dne následujícího roku, pro rok 2023 tedy do 10. ledna 2023.
Ukončení paušálního režimu netřeba hlásit zvlášť. Nově je možné, pokud OSVČ paušální režim opustí, podat oznámení správci daně, který tuto informaci předá zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení.