Poslanci minulý týden schválili novelu, podle které by především menší živnostníci nemuseli platit kolektivním správcům typu OSA či Intergram poplatky. Podle OSA se ale návrh skoro žádných podnikatelů netýká.
V malých obchodech už se poplatky platit nebudou, tvrdí autoři návrhu
Poslanecká sněmovna schválila minulý týden vládní novelu autorského zákona, která implementuje dvě evropské směrnice. Poslanci kromě jiného podpořili pozměňovací návrh, který by měl řadu především menších podnikatelů zbavit povinnosti platit kolektivním správcům typu OSA či Intergram poplatky. Do zákona se totiž přidá ustanovení, že za provozování rozhlasového a televizního vysílání se nepovažuje zpřístupňování díla pro úzký okruh osob, jestliže toto zpřístupnění je nahodilé a nezávislé na přání příjemců a není výdělečné povahy.
Zatímco u restaurací nebo obchodních domů povinnost platit poplatky zůstane zachována, nově by jej podle autorů návrhu nemusela platit například železářství nebo kadeřnictví. OSA si činí nárok na vybírání poplatků, které jí nenáleží. Obrátili se na nás desítky lidí s tímto problémem, kdy po nich OSA vyžadovala poplatky za to, že měli přijímač třeba v železářství. Schválením úpravy dojde k ukončení této pro nás nepřijatelné praxe,
uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, jeden ze spoluautorů návrhu.
Jak doplnil ministr kultury Martin Baxa, poplatky nebude nutné platit například v případech, kdy si provozovatel hudbu pustí pro svou potřebu ve vedlejší místnosti a nikoli v té, kde bude obsluhovat zákazníky, i kdyby byl zvuk slyšet v obou místnostech.
Návrh se skoro žádných podnikatelů netýká, oponuje OSA
Podle OSA (Ochranného svazu autorského) se však osvobození poplatků netýká skoro žádných podnikatelů, jelikož splnění podmínek definovaných touto výjimkou může nastat maximálně v jednom ze 100 případů, pokud vůbec může v praxi nastat. Nová úprava § 23 autorského zákona se v praxi nevztahuje ani na hotely, ani na restaurace, jak je mylně některými sdělovacími prostředky interpretováno. Jsem přesvědčený, že zákon nelze aplikovat ani na drtivou většinu provozoven kadeřnictví a obchodů. Dotkne se maximálně jednotek provozoven, spíše konkrétních situací, jak sám uvádí i ministr Baxa
, komentoval Roman Strejček, předseda představenstva OSA.
Není ovšem bez zajímavosti, že ještě před schválením novely OSA proti návrhu ostře brojila. Spolu s dalšími organizacemi autorů sepsala dopis poslancům, ve kterém tvrdila, že návrh „výrazně a nepřiměřeně omezuje rozsah výlučných práv nositelů práv“. Po jeho schválení nicméně OSA změnila argumentaci a nyní tvrdí, že se takřka žádných podnikatelů netýká.