Paušální daň bude pro OSVČ s příjmy do 2 milionů Kč, slibuje vláda

10. 1. 2022

Sdílet

10.1.22 / 3x / Rostoucí graf, nárůst, zvýšení, trend Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek.

Jedním ze slibů, který do programového prohlášení nové vlády přibyl oproti koaliční smlouvě, je zvýšení hranice pro využití paušálního režimu na úroveň 2 milionů korun příjmů. Předtím nicméně musí dojít ještě k nárůstu limitu pro povinnou registraci k DPH.

Paušální daň OSVČ bude až do 2 milionů Kč

Už v koaliční smlouvě byl uveden slib, že nová vláda zvýší hranice pro povinnou registraci k DPH na 2 miliony Kč. O výjimku a vyšší limit pro registraci k DPH ostatně ještě před koncem svého mandátu požádala předchozí vláda Evropskou komisi. Aktuálně je limit nastaven na úrovni 1 milionu korun. Tato částka vychází z ročního obratu 35 000 EUR v ekvivalentu národní měny při kurzu platném ke dni našeho přistoupení do EU. 

Zvýšit hranici lze jen na základě žádosti podané u Evropské komise a schválené Radou EU. V únoru 2020 nicméně vyšla v Úředním věstníku Evropské unie směrnice, která se týká zvláštního režimu podpory malých a středních podniků, kdy členské státy budou mít nově možnost se od roku 2025 svobodně rozhodnout pro vznik plátcovství DPH až na 85 000 EUR.

Do programového prohlášení nové vlády se nicméně dostal i předvolební slib některých politických uskupení, a to v souvislosti se nárůstem limitu u DPH zvýšit na 2 mil. korun také kvalifikační práh pro paušální daň OSVČ. Aktuálně platí, že paušální daň mohou využít pouze OSVČ s příjmy do 1 milionu korun.

Psali jsme: Paušální daň pro OSVČ s příjmy do 2 milionů Kč? Jaké strany s tím jdou do voleb?

Co dalšího vláda slibuje

Jak už koalice avizovala dříve, chce rovněž zavést pravidelnou valorizaci slevy na poplatníka či zavést daňové prázdniny se zastropováním výše příjmů pro rodiny, které čerpají rodičovský příspěvek nebo mají tři a více dětí. V programovém prohlášení se nachází i slib snížení sociálního pojištění na straně zaměstnavatelů o 2 procentní body, dojde k němu však jen za předpokladu konsolidovaných veřejných financí. Sociální pojištění by se naopak mělo snížit u částečných úvazků. Stále rovněž platí, že vláda chce zrušit EET.

Psali jsme: Co chystá nová vláda? Konec EET, daňové prázdniny či valorizaci slevy na dani

Autor aktuality

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).