V návaznosti na zvýšení limitu pro plátcovství daně z přidané hodnoty na 2 miliony Kč se zvýší i hranice příjmů ze samostatné činnosti pro vstup do paušálního režimu z 1 milionu Kč na 2 miliony Kč. Pro OSVČ s příjmy nad milion korun však bude paušální daň výrazně vyšší, a to až 26 tisíc korun měsíčně.
Vzniknou tři pásma paušální daně
Ministerstvo financí navrhlo v daňovém balíčku zvýšit na 2 miliony korun nejen limit pro povinnou registraci k DPH, ale také hranici pro využití paušálního režimu OSVČ. Vzhledem k tomu, že se po zvýšení limitu bude paušální daň vztahovat na OSVČ s velmi širokým rozpětím příjmů, nebude již všem stanovena paušální daň ve stejné výši, ale zavedou se 3 pásma paušálního režimu odvozená od výše a charakteru příjmů poplatníka. V každém pásmu budou poplatníci platit jinou výši paušálních záloh a v návaznosti na to tedy budou jinak vysoké i jejich daně a veřejná pojistná.
Pro OSVČ s příjmy do 1 milionu Kč se nic nemění
Paušální daň pro OSVČ bude v prvním pásmu nastavená stejně jako v současnosti. Bude se skládat z minimálního zdravotního pojištění, z minimálního sociálního pojištění zvýšeného o 15 % a 100 Kč zálohy na daň. Pro letošek to znamená paušální daň ve výši 5994 Kč.
První pásmo se bude týkat OSVČ s příjmy do 1 milionu Kč, přičemž u těchto podnikatelů bude jedno, z jaké samostatné činnosti jejich příjmy plynou. Dále se do prvního pásma bude moci přihlásit poplatník s příjmy ze samostatné činnosti až do výše 1,5 mil. Kč, pokud alespoň 75 % těchto příjmů tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % nebo 60 % z příjmů.
První pásmo bude také pro poplatníky s příjmy ze samostatné činnosti až do výše 2 mil. Kč, pokud alespoň 75 % těchto příjmů tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % z příjmů. Důvodem tohoto pravidla je snaha o to, aby daň v paušální výši alespoň přibližně odpovídala dani, kterou by poplatník zaplatil podle obecných pravidel zákona o daních z příjmů. Ten v § 7 odst. 7 umožňuje k příjmům ze samostatné činnosti uplatnit výdaje paušální částkou, a to v různém procentu z příjmů podle charakteru činnosti. Poplatníci se stejnou výší příjmů tedy neplatí daň ve stejné výši, pokud jejich příjmy pocházejí z rozdílných činností a k těmto činnostem lze uplatňovat rozdílné paušální výdaje,
vysvětluje se v důvodové zprávě.
Psali jsme: OSVČ mohou paušální daní ušetřit až 100 tisíc. Spočítali jsme, kdy se vyplatí
V druhém pásmu se bude platit 16 tisíc Kč
Do druhého pásma se bude moci přihlásit poplatník, jehož příjmy ze samostatné činnosti nepřesáhly v předcházejícím zdaňovacím období 1,5 mil. Kč, a to bez ohledu na to, z jaké samostatné činnosti pocházejí. Druhé pásmo budou moct využít také poplatníci s příjmy do 2 mil. Kč, pokud měli 75 % příjmů, ke kterým lze uplatnit výdaje ve výši 80 % nebo 60 % příjmů. Paušální odvod bude v druhém pásmu činit 16 000 Kč měsíčně.
Zálohy v třetím pásmu budou 26 tisíc Kč
Do třetího pásma potom budou moci vstoupit všichni poplatníci, kteří splní podmínky vstupu do paušálního režimu, tedy jejichž příjmy ze samostatné činnosti nepřesáhly 2 mil. Kč. Tyto OSVČ pak budou muset platit 26 000 Kč měsíčně.
Detaily k navrhovaným změnám přineseme ve velkém článku příští pondělí.