Mzda je splatná po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo některou její složku. Na Státní úřad inspekce práce se však obracejí zaměstnanci s tím, že ne vždy je dodržen termín výplaty, který je stanoven ve smlouvě.
Příklad z praxe:
V pracovní smlouvě máme stanovený termín výplaty 20. každého měsíce. Pokaždé nám ale výplata chodí jinak. Mzdová účetní potvrdila, že peníze 20. poslala, že je chyba na straně banky. Majitel se různě vymlouvá, že peníze vždy dostaneme. Já jsem však povinna platit účty včas. Je zaměstnavatel povinen dodržet termín výplaty mzdy?
Státní úřad inspekce práce na úvod připomíná, že v rámci období, v němž je mzda splatná, musí zaměstnavatel určit pravidelný výplatní termín, není-li tento termín sjednán v pracovní smlouvě, kolektivní smlouvě anebo v jiné smlouvě. Tato povinnost je stanovena proto, aby zaměstnavatelé nevypláceli mzdu nepravidelně, v neprospěch zaměstnanců, kteří v důsledku toho pak nemohou realizovat své pravidelné platby.
Psali jsme: Šéf ji donutil podepsat dohodu o rozvázání pracovního poměru. Chce se nyní bránit. Ale jak?
Zaměstnavatel je tudíž povinen zaslat na svůj náklad a nebezpečí na jeden platební účet určený zaměstnancem mzdu, a to nejpozději v pravidelném termínu výplaty mzdy, pokud se zaměstnancem písemně nesjedná pozdější termín. Pokud je 20. den v měsíci sjednán jako pravidelný termín výplaty mzdy, pak musí být mzda v tento den k dispozici. Musí být k tomuto dni na účtu, pokud je sjednáno, že mzda bude zasílána bezhotovostně.
Nedodržení termínu výplaty mzdy lze postihnout jako přestupek nebo správní delikt na úseku odměňování dle zákona o inspekci práce.