Počet OSVČ s paušální daní výrazně vzrostl, působí jich už přes 120 tisíc

24. 4. 2024

Sdílet

3.9.24 /2x/ Žebřík, nárůst, graf, zvýšení Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Počet OSVČ, které jsou v paušální režimu, přesáhl v letošním roce 120 tisíc. Drtivá většina z nich se nachází v nejnižším pásmu daně. Vyplývá to z dat, která serveru Podnikatel.cz poskytlo Generální finanční ředitelství.

Počet OSVČ s paušální daní stále roste

Počet OSVČ s paušální daní opět vzrostl a překonal již hranici 120 tisíc. Po spuštění paušálního režimu v roce 2021 platilo odvody paušální částkou průměrně 65 tisíc živnostníků, v roce 2022 bylo aktivních plátců paušální daně průměrně 80 tisíc a loni se počet paušalistů držel okolo hranice 100 tisíc. Aktuální počet aktivních OSVČ v paušálním režimu činí podle dat Generálního finančního ředitelství 120 182, z čehož:

  • v 1. pásmu je 117 180 OSVČ
  • v 2. pásmu je 2 633 OSVČ
  • ve 3. pásmu je 369 OSVČ

Celkový počet OSVČ také vzrostl

Co se týče celkového počtu OSVČ, tak ten se dle dat České správy sociálního zabezpečení zvýšil ke konci roku 2023 na 1,13 milionu, což je o 23 tisíc více než o rok dříve.

Počet OSVČ opět meziročně vzrostl. Přesun z dohod na IČO se ale zatím nekonal Přečtěte si také:

Počet OSVČ opět meziročně vzrostl. Přesun z dohod na IČO se ale zatím nekonal

Pro koho je 1. pásmo 7498 Kč

První pásmo se týká OSVČ s příjmy do 1 milionu Kč, přičemž u těchto podnikatelů je jedno, z jaké samostatné činnosti jejich příjmy plynou. Dále se do prvního pásma může přihlásit poplatník s příjmy ze samostatné činnosti až do výše 1,5 mil. Kč, pokud alespoň 75 % těchto příjmů tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % nebo 60 % z příjmů.

První pásmo je také pro poplatníky s příjmy ze samostatné činnosti až do výše 2 mil. Kč, pokud alespoň 75 % těchto příjmů tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % z příjmů. V tomto pásmu je paušální daň stanovená součtem minimální částky zdravotního pojistného, 1,15násobku minima sociálního pojistného a daně ve výši 100 korun. Pro rok 2024 tedy jde o částku 7498 Kč.

Pro koho je 2. pásmo 16 745 Kč

Do druhého pásma se může přihlásit poplatník, jehož příjmy ze samostatné činnosti nepřesáhly v předcházejícím zdaňovacím období 1,5 mil. Kč, a to bez ohledu na to, z jaké samostatné činnosti pocházejí. Druhé pásmo mohou využít také poplatníci s příjmy do 2 mil. Kč, pokud měli 75 % příjmů, ke kterým lze uplatnit výdaje ve výši 80 % nebo 60 % příjmů. Paušální odvod činí v druhém pásmu 16 745 Kč měsíčně. Jde o pevnou částku, která se nemění v závislosti na růstu minimálního pojistného.

Pro koho je 3. pásmo 27 139 Kč

Do třetího pásma potom mohou vstoupit všichni poplatníci, kteří splní podmínky vstupu do paušálního režimu, tedy jejichž příjmy ze samostatné činnosti nepřesáhly 2 mil. Kč. Tyto OSVČ pak musí platit 27 139 Kč měsíčně. Opět se jedná o pevnou částku, která se nemění v závislosti na růstu minimálního pojistného.

Velký manuál k paušální dani: Kolik činí, jaké jsou podmínky a dokdy se přihlásit? Přečtěte si také:

Velký manuál k paušální dani: Kolik činí, jaké jsou podmínky a dokdy se přihlásit?

Autor aktuality

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).