Nejen důchodci si mohou přivydělat takzvaným příležitostným příjmem. Musí si však dát pozor na maximální částku a dodržení dalších pravidel.
Jak píšou Finance.cz, maximální částka pro příležitostný příjem zůstala v roce 2023 ve výši 30 000 Kč. Stát tak hranici nechal stejnou jako v roce 2022.
Zákon o daních z příjmů v § 10 definuje příležitostné příjmy jako: Příjmy z příležitostných činností nebo z příležitostného nájmu movitých věcí, včetně příjmů ze zemědělské výroby a lesního a vodního hospodářství, které nejsou provozovány podnikatelem, a příjmů z provozu výroben elektřiny, ke kterému není vyžadována licence udělovaná Energetickým regulačním úřadem.
Příležitostný příjem můžete získat například:
- Z pronájmu svého osobního automobilu,
- z prodeje vypěstované zeleniny,
- z příležitostného pohlídání dětí (sousedce) nebo
- včelařením.
Hranice příležitostných příjmů se netýká OSVČ, které činnosti provádějí na základě živnostenského oprávnění.
Příležitostnými příjmy se myslí takové, které nepocházejí z podnikatelské činnosti. Tedy v takovém případě, kdy nejste osobou samostatně výdělečně činnou a máte příležitostný příjem například za to, že prodáte vypěstované jahody sousedovi. Jestliže hranici 30 tisíc nepodnikající osoby překročí, budou muset podat daňové přiznání i přesto, že OSVČ nejsou. Zároveň si také musí vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech od svého zaměstnavatele.
Příležitostný příjem již svým názvem naznačuje, že jde opravdu o občasný příjem, nikoliv pravidelný. Pokud by si nepodnikatel pravidelně přivydělával tím, že ve svém volném čase bude nabízet služby „hodinového manžela“, již by se nejednalo o příležitostný příjem, ale o nelegální podnikání.
I přesto, že maximální hranice pro výši příležitostného příjmu zůstala stejná, stát celkem razantně navýšil částku maximálních příjmů pro OSVČ, ze kterých nemusí platit daň v případě, že se jejich roční příjmy do tohoto limitu vejdou.
Částku stát navýšil od 1. 1. 2023 z původních 15 000 Kč na 50 000 Kč. Jedná se tedy o navýšení o 35 000 Kč.
Ovšem i při ročním výdělku do tohoto limitu musí OSVČ podat přehled o příjmech a výdajích na správu sociálního zabezpečení a svoji zdravotní pojišťovnu. (Finance.cz)