Odpovědného zástupce využijí ti, kteří chtějí začít podnikat v oboru, pro který nesplňují podmínky dané živnostenským zákonem. Jde o předepsané vzdělání a praxi. Týká se to především živnosti řemeslné, vázané nebo koncesované. Podnikatel ale může ustanovit odpovědného zástupce i v případě, že to zákon nevyžaduje, tedy dobrovolně.
Provozování živnosti prostřednictvím odpovědného zástupce upravuje živnostenský zákon v §11. Pro odpovědného zástupce je samozřejmé, že:
- je s podnikatelem ve smluvním vztahu,
- nemůže vykonávat funkci odpovědného zástupce pro více než 4 podnikatele,
- musí splňovat všeobecné i zvláštní podmínky provozování živnosti,
- netrvají u něj překážky provozování živnosti podle § 8 živnostenského zákona,
- mu nebylo zrušeno nebo pozastaveno živnostenské oprávnění
- není členem dozorčí rady nebo jiného kontrolního orgánu u právnické osoby, u které vykonává funkci odpovědného zástupce.
Podle živnostenského zákona ustanovený odpovědný zástupce odpovídá za řádný provoz živnosti a za dodržování živnostenskoprávních předpisů. Tuto odpovědnost má odpovědný zástupce vůči podnikateli a nelze ji nijak vyloučit.
I při ustanovení odpovědného zástupce je výkon činnosti podnikání prováděn samotným podnikatelem (který k tomu může pověřit své zaměstnance). Jaké jsou povinnosti odpovědného zástupce:
- dohlížet, aby výkon činnosti, aby byla prováděna řádně, tj. podle pravidel odbornosti pro danou činnost a s dodržováním živnostenskoprávních předpisů.
- v případě zjištění nějaké nesprávnosti je povinen podnikatele na toto upozornit, pro vyloučení pozdějších pochybností raději písemnou formou.
- např. při schválení hygienického řádu, jehož schválení zajišťuje sám podnikatel, pokud by jej však nezajistil, odpovědný zástupce má povinnost jej upozornit na nutnost jeho pořízení.
- v případě, že někdo z dalších zaměstnanců provádí činnost v rozporu se živnostenským zákonem, odpovědný zástupce je povinen na to podnikatele upozornit.
V případě neplnění podmínek nevzniká sice odpovědnému zástupci možnost přímého postihu ze strany živnostenského úřadu, avšak v případě zanedbání svých povinností, ze kterých bude příslušnými úřady sankcionován podnikatel, se podnikatel může následně vůči odpovědnému zástupci moci domáhat eventuální náhrady škody.
Dokdy ohlásit odpovědného zástupce
V případě ohlašovacích živnostíje podnikatel povinen do 15 dnů oznámit živnostenskému úřadu ustanovení i ukončení výkonu funkce odpovědného zástupce. Pokud odpovědný zástupcepřestane vykonávat funkci nebo pokud nesplňuje podmínky, musí podnikatel do 15 dnů ustanovit jiného odpovědného zástupce (to neplatí, je-li živnostenské oprávnění pozastaveno nebo podnikatel živnostenskému úřadu oznámí, že je živnost přerušena). Jestliže oznámí ukončení výkonu funkce sám odpovědný zástupce, musí současně prokázat, že o ukončení výkonu své funkce informoval předem písemně podnikatele.