Od dnešního dne, pátku 26. listopadu, jsou v platnosti další nová opatření, která mají zamezit šíření covidu. Týkají se především stravovacích zařízení a hromadných akcí.
Jsou nová pravidla diskriminační?
Podnikatelé v těchto oblastech se však ozývají s kritikou některých nových pravidel, která jsou nastavena. Jedním z nich je zákaz konzumace jídla v obchodních centrech v tzv. court foodech. Rozhodnutí vlády v podobě zpřísnění podmínek pro jídelní zóny v nákupních centrech vnímáme jako diskriminační. Nerozumíme tomu, v čem jsme odlišní od restaurací, které mohou v průběhu dne poskytovat služby v plném rozsahu. V průběhu celé pandemie dodržují nákupní centra důsledně všechna nařízení a opakovaně prokázala, že nejsou zdrojem nákazy,
uvádí Jan Kubíček, předseda výkonného výboru Asociace nákupních centre ČR.
Velké zklamání z nových opatření neskrývají také zástupci podnikatelů v gastronomii z Hospodářské komory ČR. Kritika směřuje především na neschopnost poučit se z předchozích měsíců, kdy musela být podobná patření zavedena. Jsme zklamáni tím, že se vláda nepoučila z minulosti a ve svých opatřeních nijak neřeší například shlukování osob po konci provozní doby ve 22:00,
uvádí Hospodářská komora ČR.
Jsou kompenzace dostatečné?
Nová patření opět zhoršují situaci podnikatelů v omezovaných sektorech, ať už jde o gastronomii či pořadatele kulturních a společenských akcí, zástupci podnikatelů tak očekávají, že dojde i k úpravě systému kompenzací. Je nutné zvážit, zda kompenzační opatření není třeba přizpůsobit nouzovému stavu, především u programu Covid – Nepokryté náklady, kdy pouze 40procentní náhrada těchto nepokrytých nákladů se nyní jeví jako nedostatečná.
uvádí Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky.
Podle zástupců podnikatelů by měla být přijatá opatření skutečně vymáhána, aby na jejich dodržování nedopláceli jen poctivě se chovající podnikatelé, zatímco černí pasažéři na ignorování pravidel vydělávají.