Přírodní katastrofy, jako bylo například předloňské tornádo nebo záplavy, ukázaly, že je potřeba hlídat si podpojištění nemovitosti. Nyní však pojišťovny čeká změna, která by měla pomoci zasaženým lidem.
Vláda schválila změnu zákona, který pojišťovnám umožňoval krátit pojistné plnění v případě podpojištění nemovitosti pod pojistnou částku, a to zejména v případě totální škody. Jak píše Měšec.cz, současné znění § 2854 občanského zákoníku, které hovoří o podpojištění, říká, že je-li pojistná částka v době pojistné události nižší než pojistná hodnota pojištěného majetku, sníží pojistitel pojistné plnění ve stejném poměru, v jakém je výše pojistné částky ke skutečné výši pojistné hodnoty pojištěného majetku; to neplatí, ujednají-li strany, že pojistné plnění sníženo nebude.
Řečeno jinými slovy, pojišťovna má právo snížit vám výplatu peněz z pojistné částky o takový procentní poměr, o kolik máte nižší sjednanou pojistku, než by správně měla být.
To se však má nyní změnit. Vláda schválila při svém zasedání 23. srpna 2023 návrh Ministerstva financí na změnu v občanském zákoníku, která se týká podpojištění. Chce, aby napříště lidé dostávali takovou částku, kterou mají uvedenou v pojistné smlouvě, a to zejména v případech totálních škod.
Změny navrhované v § 2854 občanského zákoníku reagují na nežádoucí praxi, kdy někteří pojistitelé aplikují snížení pojistného plnění podle poměru pojistné částky k této hodnotě v případě totální škody nikoli na hodnotu pojištěného majetku, ale na pojistnou částku,
uvádí MF v důvodové zprávě. Tím dochází k dvojímu trestání pojištěného, který utrpěl vyšší škodu, než je horní hranice pojistného plnění vyjádřená pojistnou částkou, přičemž mu pojistitel ještě pojistné plnění sníží ponížením sjednané pojistné částky. To jistě nebylo záměrem zákonodárce.
Podle návrhu MF bude muset napříště oprávněná osoba obdržet pojistné plnění odpovídající sjednané pojistné částce, na kterou je majetek pojištěn. (Měšec.cz)