Pojišťovny chystají novinku. Pomůže lidem odkázaným na péči druhých

4. 12. 2023

Sdílet

4.12.23 /3x/ Péče, ošetřovné, senior Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Stát chce podpořit ty, kteří se chtějí zabezpečit na stáří, a to daňovými úlevami. Ty by se měly týkat i nového produktu s názvem pojištění dlouhodobé péče.

Jak píše Měšec.cz, doposud jste mohli uplatnit snížení daní u životního pojištění, penzijního připojištění (PP) v transformovaných fondech a doplňkového penzijního spoření (DPS) v účastnických fondech, a to až do výše 24 000 Kč ročně.

Nově (podle návrhu zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s rozvojem finančního trhu a s podporou zajištění na stáří) se má daňová úleva týkat také tzv. dlouhodobého investičního produktu a další novinkou má být pojištění dlouhodobé péče. Na všechny uvedené produkty se bude vztahovat dvojnásobně vysoká roční daňová sleva, odečíst z daní si budete moct až 48 000 Kč. Pokud zákon projde i Sněmovnou a podepíše ho prezident, pak má začít platit od 1. ledna 2024.

Poslední jmenovanou novinkou má být pojištění dlouhodobé péče. Takovou péči dnes poskytují:

  • Domácnosti (členové a blízcí příbuzní),
  • agentury domácí péče, pečovatelská služba, osobní asistence,
  • poskytovatelé pobytových sociálních služeb (domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem, domovy pro osoby se zdravotním postižením)
  • a lůžková zdravotnická zařízení.

Kdo má zkušenost se snahou umístit svého blízkého člena rodiny, který už se o sebe nedokáže sám postarat, do některého z těchto zařízení, potvrdí, jak nesnadná záležitost to je. V mnoha případech pak péče spočívá (ať už dobrovolně, nebo nedobrovolně) na jeho nejbližších, kteří pak musí od základů „překopat“ svůj dosavadní způsob života. Často musí někdo z rodiny požádat o kratší pracovní úvazek nebo úplně opustit zaměstnání, což vede ke snížení rozpočtu rodiny, následnému stresu a psychickému i fyzickému vyčerpání.

Velikost převisu poptávky po volných lůžkách nad nabídkou se dá jen stěží odhadnout. Podle analýzy České asociace pojistitelů Výzvy systému dlouhodobé péče pohledem komerčních pojišťoven se o to pokusil v roce 2019 chirurg Pavel Pavko. Na základě dat od poskytovatelů sociálních služeb došel k počtu 86 253 existujících lůžek a počet odmítnutých žadatelů se vyšplhal k výši 62 148. I kdyby žádosti o umístění byly ze dvou třetin duplicitní, i tak by zde stále scházela místa pro 15 500 lidí. Mezera mezi nabídkou a poptávkou by tak činila cca 20 %.

Komu by pojištění dlouhodobé péče mělo přinést úlevu?

  • Rodině: Snížení tlaku na příbuzné, kteří se v případě péče o nesoběstačného člena rodiny ocitnou ve finanční tísni, ve stresu a často musí přerušit nebo opustit zaměstnání.
  • Zaměstnavatelům: Jestliže je spolehlivý zaměstnanec kvůli péči o blízkého člověka nucen opustit zaměstnání, případně zkrátit pracovní úvazek, prodělává na tom i zaměstnavatel. Ten musí najít nového zaměstnance a zaškolit ho.
  • Veřejnému sektoru: Pokud by fungovalo pojištění dlouhodobé péče a zároveň by stát investoval do nových kapacit poskytování této péče, nevznikaly by mu ztráty spojené s výpadky příjmů z daní a ze sociálního a zdravotního pojištění.

Dnes už pojištění dlouhodobé péče v určité formě nabízejí některé pojišťovny, jsou to NN Životní pojišťovna, Česká podnikatelská pojišťovna a Generali Česká pojišťovna. (Měšec.cz)

Produkt spoření na stáří: Obsáhne fondy, životko, ale i akcie a dluhopisy Přečtěte si také:

Produkt spoření na stáří: Obsáhne fondy, životko, ale i akcie a dluhopisy

Autor aktuality

Jana je redaktorkou Podnikatel.cz a její hlavní specializací je marketing, zajímá se také o firemní finance. Pravidelně hledá a píše nové příběhy podnikatelů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).