Pokud se OSVČ rozhodne, že již nechce být v následujícím roce v paušálním režimu, musí informovat správce daně. Vystoupit však nelze v průběhu zdaňovacího období, ale pouze po skončení zdaňovacího období, ve kterém v paušálním režimu byla.
Jestliže OSVČ ví, že v roce 2023 přestane splňovat podmínky paušálního režimu nebo se jí jednoduše paušální daň nevyplatí, může režim opustit. Oznámení o dobrovolném vystoupení z paušálního režimu je však třeba podat do desátého dne příštího roku, tedy do 10. ledna 2023.
V případě, že poplatník oznámí správci daně, že nechce vstoupit do paušálního režimu, ačkoliv předtím učinil oznámení o vstupu, a to pouze ve lhůtě pro vystoupení z paušálního režimu, nestane se poplatníkem paušální daně a nemusí tedy ani hradit paušální zálohy. Toto oznámení je však třeba učinit „kvalifikovaně“ dle § 71 daňového řádu, nepostačí e-mail bez uznávaného elektronického podpisu.
Vystoupení při porušení podmínek
Pokud nastala skutečnost, na základě které přestává být poplatník v paušálním režimu (je porušena jedna z podmínek), je povinen oznámit to správci daně do 15 dnů od této skutečnosti. Poplatník zůstává v paušálním režimu do konce zdaňovacího období a je tedy povinen hradit paušální zálohy. V paušálním režimu přestává být od následujícího zdaňovacího období.
Mohou však nastat případy, kdy poplatník přestává hradit paušální daň již v průběhu zdaňovacího období. Jde například o ukončení nebo přerušení živnosti.