Nelegální výrobu a distribuci alkoholu kontroluje Celní správa ČR. Kromě vysoké pokuty zabaví nejen samotný produkt, ale i výrobní zařízení.
Aktuálně byla kontrola „úspěšná“ na Zlínsku, v obci Chropyně, kde zlínští celníci zajistili téměř 195 litrů zpracovaného ovocného destilátu v mnoha nádobách různorodého objemu a kompletní výrobní destilační zařízení pro výrobu lihu.
Oproti jiným podobným případům byl „přístroj ke zpracování“ v poměrně kultivovaném stavu, což však nijak nesnižuje míru závažnosti protiprávního jednání pachatele, za které mu může být uložena pokuta až do výše 10 milionů korun, souběžně s propadnutím výrobního zařízení ve prospěch státu, s určením k následné likvidaci,
uvádí Dušan Janiš, mluvčí Celního úřadu pro Zlínský kraj. Únik na spotřební dani byl vyčíslen ve výši 28 843 korun.
Pozor na alkohol neprůkazného původu
V případě pěstitelského pálení je nutné předložit příslušné doklady o výrobě ovocného destilátu, zejména během přepravy. Takový alkohol také nesmí být nabízen k prodeji.
Celní správa ČR připomíná potenciální rizika, která se při nelegální výrobě a distribuci alkoholu objevují. V tomto roce opět dochází k významnému nárůstu výskytu alkoholu neprůkazného původu s vysokou mírou zdravotních rizik. Proto apelujeme na veřejnost, aby se vyhýbala konzumaci jakéhokoliv alkoholu, u něhož absentuje kontrolní páska ke značení lihu,
uzavírá Dušan Janiš. Platnost lze ověřit pomocí tzv. QR kódu prostřednictvím mobilní aplikace s přesměrováním na stránku Celní správy ČR.