Pokuty už nestačí. Za nelegální zaměstnávání budou nové tresty

21. 5. 2024

Sdílet

21. 5. 24 / 1x / nelegální práce, zakázáno, dělníci, načerno Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Připravují se změny v oblasti postihů za nelegální zaměstnávání. Zaměstnavatelům by za umožnění nelegální práce kromě pokuty hrozilo také zveřejnění na úřední desce a inspektoři práce by navíc mohli pořizovat audiovizuální záznamy u zaměstnavatelů bez jejich vědomí.

Jak píšou Finance.cz, obě navrhovaná opatření mají snižovat výskyt nelegální práce a působit preventivně. Podle statistik Ministerstva práce a sociálních stále přetrvává vysoká míra nelegálního a zastřeného zaměstnávání. Tento jev pak negativně ovlivňuje nejen zaměstnance, ale také veřejné rozpočty z toho důvodu, že z nepřiznané práce neplynou daňové povinnosti a odvody na zdravotní a sociální pojištění.

Aktuální výše sankce pro zaměstnavatele, kteří nelegální práci umožní, je do výše 5 milionů korun pro fyzické osoby. Právnické osoby mohou dostat pokutu až 10 milionů korun. Kromě peněžní sankce mohou inspektoři zaměstnavateli udělit také zákaz činnosti až na 2 roky.

K těmto postihům chce MPSV zavést nový nepeněžitý trest ve formě uveřejňování pokutovaných zaměstnavatelů na úřední desce Státního úřadu inspekce práce, která je také elektronicky dostupná.

Navrhované opatření v podobě umožnění ukládání trestu zveřejnění rozhodnutí o uložené pokutě povede ke kultivaci pracovního prostředí a jednoznačně přispěje zaměstnancům k prosazování a ochraně jejich práv, současně bude pozitivně působit i v rámci podnikatelského prostředí, vysvětluje zavedení nepeněžního trestu návrh zákona.

Fyzické i právnické osoby by si tak mohly v „rejstříku trestů“ zjistit informace o pokutovaných subjektech a na základě toho se rozhodnout, zda s tímto zaměstnavatelem chtějí spolupracovat nebo u něj pracovat. Opatření tak má mít odrazující a varovný efekt. Kromě toho má zveřejnění veřejnosti přinést představu o solidních zaměstnavatelích a povědomí o těch nesolidních.

To, zda zaměstnavatelé budou postihnuti také zveřejněním, má záležet na úsudku orgánů inspekce práce. Mají se tedy zveřejňovat pouze závažná pochybení v oblasti nelegálního zaměstnávání.

Zaměstnávali jste někdy pracovníky nelegálním způsobem?

  • Ano, často.
    19 %
  • Ano, ale šlo o výjimku.
    10 %
  • Ne.
    71 %

Podle návrhu zákona by inspektoři práce mohli mít umožněno skrytě pořizovat audiovizuální záznamy. V současné době tak mohou činit pouze s vědomím zaměstnavatele, což komplikuje prokazování nelegální práce.

Nelegální práce je ze své podstaty skrytý element a umožnění takového nahrávání obecně zefektivní kontrolu v určitých sektorech trhu práce, kdy se orgány inspekce práce mohou dostávat do důkazní nouze. Skryté nahrávání rovněž bude mít pozitivní dopad na případné vynucování součinnosti kontrolované osoby, neboť bude dokumentováno její jednání, kterým se pokouší kontrolu mařit, uvádí důvodová zpráva.

Avšak k těmto skrytým audiovizuálním nahrávkám by inspektoři měli sáhnout podle návrhu pouze tehdy, pokud nebude možné nelegálnost prokázat jinak. Shromážděné údaje budou použity do kontrolního a případně přestupkového spisu a veřejnosti nebudou přístupné.

Nová opatření by mohla být účinná již od 1. ledna 2025, v nejbližší době má návrh zákona projednat vláda. (Finance.cz)

Vláda usnadnila trestání nelegální práce, změny mohou skončit u Ústavního soudu Přečtěte si také:

Vláda usnadnila trestání nelegální práce, změny mohou skončit u Ústavního soudu

Autor aktuality

Jana je redaktorkou Podnikatel.cz a její hlavní specializací je marketing, zajímá se také o firemní finance. Pravidelně hledá a píše nové příběhy podnikatelů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).