Pořád jste ještě nepodali daňové přiznání? Stále to lze zvládnout bez pokut

29. 6. 2022

Sdílet

29.6.22/ 3x / podnikatelka, přemýšlení, nápad Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Přestože už původní lhůta pro daňové přiznání dávno vypršela, stále lze přiznání podat bez hrozby pokut. Stačí využít služeb daňového poradce nebo advokáta.

Lhůtu si lze prodloužit

Lhůta pro papírová daňová přiznání sice vypršela už na začátku dubna, ten, kdo však přiznání ještě nepodal, se pořád může vyhnout sankcím. Už od loňska platí, že ti, kdo nestihli dubnový termín, se mohl pokutám vyhnout, pokud podali daňové přiznání elektronicky do 2. května.

Kdo navíc nestihl ani květnový termín, může se případné pokutě vyhnout využitím daňového poradce nebo advokáta a tím si lhůtu prodloužit o další měsíc do 1. července. Od loňského roku už totiž není nutné doručovat na finanční úřad plnou moc daňovému poradci před uplynutím tříměsíční lhůty. Stačí, když je dodána až s přiznáním. Do 1. července podávají přiznání u subjekty, které mají zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem.

Kdo musí podat přiznání

Daňové přiznání podává dle § 38g zákona o daních z příjmů každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.

Daňové přiznání rovněž podávají poplatníci, kteří vykazují daňovou ztrátu, a to nezávisle na výši příjmů. Daňové přiznání dále podávají daňoví nerezidenti, kteří uplatňují slevu na dani podle § 35ba odst. 1 písm. b) až e) nebo daňové zvýhodnění anebo nezdanitelnou část základu daně.

Daňové přiznání je povinen podat také poplatník, jehož plátce daně oznámil dlužnou částku na dani nebo neoprávněně vyplacenou částku na daňovém bonusu vzniklou zaviněním poplatníka správci daně a předal doklady potřebné k vybrání vzniklého rozdílu podle § 38i odst. 5 písm. b).

Daňové přiznání musí za rok 2021 podat i některé OSVČ, které se přihlásily k paušální dani. Paušální režim platí až pro rok 2021 a zálohy na paušální daň placené v letošním roce jsou zálohami roku 2021 a živnostníci tudíž musí za rok 2020 přiznání k dani z příjmů podat. Podle finanční správy to patří mezi jeden z nejčastějších omylů ohledně daňových přiznání. Přiznání se týká i některých OSVČ s paušální daní.


Kdo podává daňové přiznání za rok 2021? A komu se to vyplatí, i když nemusí?
Přečtěte si také:

Kdo podává daňové přiznání za rok 2021? A komu se to vyplatí, i když nemusí?

Autor aktuality

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).