Součástí druhého antibyrokratického balíčku, který minulý týden odsouhlasila vláda, je i zrušení potravinářských průkazů. Pomoci by to mělo hned řadě profesí.
Kdo musí mít potravinářský průkaz
Potravinářský průkaz je v současností nutný jak tam, kde se manipuluje s potravinami, tak i u zaměstnání, kde hrozí potenciální nákaza spotřebitelů infekčním onemocněním. Vlastnit ho přitom musí nejen zaměstnanci, ale také brigádníci, zaměstnavatelé nebo podnikatelé.
Profese, které vyžadují držení potravinářského průkazu, definuje zákon o ochraně veřejného zdraví. Podle § 19 tohoto zákona musí potravinářský průkaz vlastnit osoby, které provozují nebo se nějakým způsobem zapojují do následujících činností:
- provozování stravovacích služeb,
- výroba potravin,
- uvádění potravin do oběhu,
- výroba kosmetických přípravků,
- kadeřnictví a holičství,
- pedikúra a manikúra,
- kosmetické služby
- masérské, regenerační nebo rekondiční služby,
- provozování solária nebo tatérského studia,
- úpravy vod a vodovodů.
Potravinářské průkazy skončí
Nově by se však povinnost vlastnit potravinářský průkaz měla zrušit. Zdravotní průkaz sám o sobě ani informace v něm uvedené žádným způsobem neosvědčují, zda je držitel tohoto průkazu aktuálně zdravotně způsobilý nakládat s potravinami, jelikož průkazy se často vydávají bez omezení jejich data. A povinnost mít průkaz např. i u činností skladování balených potravin ve skladech i v jiných provozech, se jeví zcela nadbytečná,
upřesňuje se v seznamu opatření, která vláda schválila ke zrušení.
Ke zrušení potravinářských průkazů by mělo dojít na začátku letošního července.