Povinné vstupní lékařské prohlídky by u části zaměstnanců měly skončit

5. 9. 2022

Sdílet

5.9.22/2x/Zdravotní prohlídka, vstupní prohlídka, lékařka Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Povinné vstupní lékařské prohlídky by u části zaměstnanců měly skončit. Počítá s tím antibyrokratický balíček, který minulý týden schválila vláda.

Zaměstnanci musí na vstupní lékařskou prohlídku

Vstupní prohlídky popisuje ustanovení § 59 zákona o specifických zdravotních službách. Uskutečňují se u poskytovatele pracovnělékařských služeb na základě písemné smlouvy se zaměstnavatelem nebo u praktického lékaře uchazeče.

Aktuálně platí pro zaměstnavatele, na jehož pracovištích jsou vykonávány práce v kategorii první (typicky většina administrativních prací), avšak s určitými výjimkami.

Zaměstnavatel zajistí vstupní lékařskou prohlídku před vznikem:

  1. pracovního poměru (zde je prohlídka povinná vždy),
  2. dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, jestliže má být osoba ucházející se o zaměstnání zařazena k práci, která je podle zákona o ochraně veřejného zdraví prací rizikovou nebo je součástí této práce činnost, pro jejíž výkon jsou podmínky zdravotní způsobilosti stanoveny jinými právními předpisy. Zaměstnavatel může vstupní prohlídku vyžadovat též, pokud má pochybnosti o zdravotní způsobilosti osoby ucházející se o práci, která není prací rizikovou a která má být vykonávána na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, nebo
  3. vztahu obdobného vztahu pracovněprávnímu (platí např. pro služební poměry, soudce, úředníky atd.)
Je povinná vstupní prohlídka u dohod a u mladistvých? Přečtěte si také:

Je povinná vstupní prohlídka u dohod a u mladistvých?

U první kategorie mají vstupní lékařské prohlídky odpadnout

Nově by se však povinnost zajistit poskytování pracovnělékařských prohlídek u zaměstnanců v kategorii první, s výjimkou těch profesí, jejichž součástí je tzv. profesní riziko či jiný rizikový faktor specifikovaný vyhláškou, měla zrušit. Počítá s tím antibyrokratický balíček, který minulý týden schválila vláda.

Podnikatelům a živnostníkům uleví tzv. antibyrokratický balíček. Co přinese? Přečtěte si také:

Podnikatelům a živnostníkům uleví tzv. antibyrokratický balíček. Co přinese?

Tyto prohlídky jsou zbytečnou administrativní zátěží zaměstnavatelů, kdy je v této kategorii způsobilost zaměstnance stejně zpravidla posuzována lékařem automaticky a „od stolu. Jejich zrušením by jednoznačně došlo ke snížení administrativní zátěže zaměstnavatelů, přičemž se zároveň lze domnívat, že s ním nejsou spojeny nepřiznivé dopady na zdraví zaměstnanců. Současně by se odlehčilo velmi přetíženým poskytovatelům pracovnělékařských služeb a registrujícím poskytovatelům v oboru všeobecné praktické lékařství, upřesňuje se ve schváleném materiálu.

Dále se počítá s tím, že z rizikových povolání, u kterých je nutné prohlídku dělat, budou vyňati „řidiči referenti“ (do 3,5 t – referentské vozidlo).

Příslušnou normu by mělo ministerstvo zdravotnictví předložit do konce letošního roku.

Zrušte prohlídky i u druhé kategorie, žádají podnikatelé

Zrušení vstupních prohlídek pouze u první kategorie zaměstnanců se nicméně nezamlouvá Hospodářské komoře ČR, která požaduje jejich zrušení také pro druhou kategorii zaměstnanců (typicky u zdravotně citlivějších jedinců, jinak v nich nejsou překračovány hygienické limity).

Podle Komory mají práce v druhé kategorii vliv na zdraví zaměstnanců jenom výjimečně a u těchto prací nejsou např. překračovány hygienické limity stanovené příslušnými právními předpisy. Není proto důvod, proč omezovat zrušení pracovně-lékařských prohlídek pouze na kategorii první. Zrušením této povinnosti také u druhé kategorie by jednoznačně došlo ke snížení administrativní zátěže zaměstnavatelů, které by navíc výrazně ulevilo i poskytovatelům lékařských služeb, uzavřel Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR.

Autor aktuality

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).