Zaměstnanci se v případě podezření na pochybení ze strany zaměstnavatele mohou obracet na Státní úřad inspekce práce. Ten pak musí jednotlivá podání prověřit.
Státní úřad inspekce práce vydal souhrnnou zprávu o výsledcích kontrolních akcí za minulý rok. Ta přináší konkrétní čísla a poznatky, které upozorňují na častá pochybení ze strany zaměstnavatelů. A to v oblasti zaměstnanosti, pracovněprávních vztahů či bezpečnosti při práci.
Na všechny tyto oblasti chodí ze strany zaměstnanců podněty ke kontrole. Porušování právních předpisů u pracovněprávních vztahů je oblast, kde se údání objevují nejčastěji. V roce 2022 obdržel Státní úřad inspekce práce z této oblasti 3079 podnětů. Podateli podnětů byli převážně stávající nebo bývalí zaměstnanci a poměrně velká část z nich trvala na zachování jejich anonymity,
uvádí úřad.
Nejčastější udání na zaměstnavatele
Nejvíce udání se týká porušování odměňování zaměstnanců. Jde hlavně o neposkytnutí mzdy nebo její části, výši mzdy, platu nebo odměny, o nedodržení nejnižší úrovně zaručené mzdy, nesprávné zařazení do platové třídy, nezaplacení práce a příplatků za práci přesčas nebo o nevyplacení příplatků za práci přesčas, ve dnech pracovního klidu a v noci, neposkytnutí mzdy nebo platu ve stanoveném termínu či na nevydání dokladu o vyúčtování.
Druhou největší skupinu tvořily podněty týkající se vzniku, změn a zejména skončení pracovního poměru. Podněty upozorňovaly na nevydání potvrzení o zaměstnání. Zaměstnavatelé potvrzení o zaměstnání vydávají často po zákonné lhůtě. Pro zaměstnance to může znamenat komplikaci například v případě, že žádá o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání.
Další větší skupinu tvořily podněty upozorňující na porušování právních předpisů souvisejících s pracovní dobou, v oblasti náhrad mzdy při překážkách v práci nebo dovolené.