Kromě daňového přiznání je potřeba splnit také povinnosti vůči zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení. Víme, co vám hrozí, když zdravotní pojišťovně neodevzdáte přehled o příjmech a výdajích.
Jak píšou Finance.cz, v případě neodevzdání přehledu nemá zdravotní pojišťovna příslušné podklady pro výpočet zdravotního pojištění. To však neznamená, že je OSVČ osvobozena od platby zdravotního pojištění. Zdravotní pojištění může být totiž vyměřeno v pravděpodobné výši, což je pro většinu živnostníků a podnikatelů nevýhodné. Z pravděpodobného pojistného se vypočítává i penále.
Navíc za neodevzdání přehledu může zdravotní pojišťovna udělit pokutu až ve výši 50 000 Kč (podle § 26 zákona č. 592/1992 Sb.) Při udělení pokuty a její částky přihlíží jednotlivé zdravotní pojišťovny působící na trhu k historii pojištěnce.
Všechny zdravotní pojišťovny si velmi pečlivě hlídají své pohledávky a mechanismy pro jejich vymáhání neustále vylepšují. Vzhledem k tomu, že promlčecí lhůta u zdravotního pojištění je desetiletá, v podstatě není naděje, že budou dluhy u zdravotní pojišťovny promlčeny.
Všechny OSVČ by si tedy měly velmi pečlivě hlídat plnění svých závazků na zdravotním pojištění. Navíc v případě vymáhání se nejdříve hradí pokuty, podle § 15 zákona č. 592/1992 Sb. totiž platí, že má-li pojištěnec závazky u své zdravotní pojišťovny, splácí se v následujícím pořadí:
- pokuty,
- přirážka k pojistnému,
- nejstarší nedoplatky pojistného,
- běžné platby pojistného,
- penále. (Finance.cz)