Pozor, seznam rizikových e-shopů hlásí téměř každý den jeden nový

26. 11. 2024

Sdílet

26.11.24 5*/žena, šok, počítač, podnikatelka, zděšení Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Pohodlný nákup na internetu se může stát nepříjemným zážitkem. Ne všechny e-shopy se chovají fér. Na seznamu těch rizikových přibyde každý den jeden. Někdy dokonce i více. 

Internet nabízí nepřeberné množství produktů, zboží a služeb za různé ceny. Při nákupu je ale namístě mít se na pozoru a nenechat se opít rohlíkem. Nejlevnější totiž nemusí znamenat nejvýhodnější. 

Seznam rizikových e-shopů: Dárky pořízené online nedorazily? Vyvarujte se tomu Přečtěte si také:

Seznam rizikových e-shopů: Dárky pořízené online nedorazily? Vyvarujte se tomu

Česká obchodní inspekce nabízí jako prevenci před špatnými nákupními zkušenostmi na internetu seznam rizikových e-shopů, na kterých není radno nic pořizovat. Jak ale upozorňuje, nejedná se o úplný výčet rizikových e-shopů. Česká obchodní inspekce uvádí informace o internetových stránkách, které považuje za rizikové především z důvodu nedodržování některých zákonných povinností a obtížné vymahatelnosti spotřebitelských práv.

Z jakých důvodů mohou být internetové obchody zařazeny na seznam rizikových e-shopů?

  • Z webových stránek není zřejmé, kdo je provozovatelem e-shopu, tedy s kým spotřebitel uzavírá smlouvu a vůči komu může uplatňovat svá práva.
  • E-shop nezveřejňuje obchodní podmínky, případně obsah obchodních podmínek hrubě odporuje právním předpisům.
  • Česká obchodní inspekce registruje vysoký počet stížností, které se internetového obchodu týkají.
  • Provozovatel internetového obchodu s Českou obchodní inspekcí opakovaně nespolupracuje v rámci mimosoudního řešení spotřebitelských sporů (ADR).
  • Provozovatel internetového obchodu byl Českou obchodní inspekcí opakovaně sankcionován pro porušení právních předpisů na úseku ochrany spotřebitele.
  • Internetový obchod je provozován subjektem se sídlem mimo členské státy Evropské unie, ačkoliv internetový obchod může u spotřebitelů vzbuzovat dojem, že je provozován subjektem se sídlem v České republice nebo Evropské unii, např. e-shop v českém jazyce je provozován subjektem se sídlem v Číně. Spotřebitelé nemohou uplatňovat svá práva, nebo je tato možnost významně ztížena.
  • S provozovatelem internetového obchodu je vedeno insolvenční nebo jiné obdobné řízení, provozovatel se nachází v likvidaci.

Zařazení internetových stránek na seznam rizikových e-shopů je pouze doporučením spotřebitelům, aby nákup na internetových stránkách důkladně zvážili, uvádí Česká obchodní inspekce.  

Máte zkušenost s podvodným e-shopem?

Autor aktuality

Jana je redaktorkou a korektorkou Podnikatel.cz. Hlídá a píše aktuální zprávy z byznysu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).