Zaměstnavatel může místo vyplácení příplatků za přesčas a náhradního volna přistoupit k paušálům za přesčasy. Je však nutné dodržet určitá pravidla.
Jak píše Měšec.cz, zákoník práce umožňuje, aby mzda, a to nejen vedoucích zaměstnanců, ale i ostatních řadových zaměstnanců byla sjednána předem ve výši s přihlédnutím k případné práci přesčas. Zaměstnanci pak v případě potřeby na základě pokynu zaměstnavatele vykonávají pro něho přesčasovou práci, aniž by měli nárok na výhody jinak s takovou prací jinak spojenými – třeba na příplatek nebo náhradní volno. Ale není to tak, že by snad zaměstnanci pracovali navíc zcela bez nároku na odměnu. Tak to být nemůže. Práce přesčas nesmí být vykonávána zdarma.
Přesčasová práce bez příplatků musí být limitována a opravdu ve mzdě zohledněna
Sjednání mzdy s přihlédnutím k případné práci přesčas je podmíněno tím, že bude současně sjednán rozsah práce přesčas, ke kterému je ve mzdě přihlédnuto. Takže tomu není tak, že by zaměstnanec zcela ztratil nárok na odměnu za práci přesčas.
Nelze proto uvést do smlouvy jenom, že při sjednání výše mzdy je, resp. bylo přihlédnuto i k případné práci přesčas, natož třeba pouze, že zaměstnanec nemá nárok na plnění spojená s výkonem práce přesčas. Ostatně je třeba uvést, k jakému objemu (rozsahu) práce bylo přihlédnuto a výše mzdy tomu musí odpovídat.
Kolik práce přesčas může být odměněno paušálně
Rozsah práce přesčas, k níž se ve mzdě přihlíží, není neomezený. Zákoník práce ho omezuje limitem, který je u vedoucích zaměstnanců dán celkovým možným (maximálním povoleným) rozsahem práce přesčas, a to je maximálně 416 hodin přesčasové práce za rok. A u ostatních zaměstnanců je limit práce přesčas, k němuž je, nebo může být již při stanovení výše mzdy přihlédnuto rozsahem práce přesčas, kterou lze zaměstnanci nařídit, a to je 150 hodin za rok.
I při práci sjednané s přihlédnutím k práci přesčas může vzniknout nárok na přesčasové příplatky
Překročí-li skutečná doba výkonu práce přesčas sjednaný rozsah, k němuž bylo při sjednání mzdy přihlédnuto, přísluší zaměstnanci již za tuto další dobu práce přesčas dosažená mzda a příplatek, popřípadě náhradní volno. V praxi tak může mít zaměstnanec za část práce přesčas v přípustném rozsahu nárok na výhody a za jinou část nikoliv. (Měšec.cz)