Sáhnout po pracovní síle bez patřičných lejster se nevyplácí. Nedávný zásah pardubických celníků vyjde firmy, které se k tomu uchýlily, na nemalé peníze. Během 14 dnů odhalili více než 20 nelegálně pracujících zahraničních dělníků. Firmám, které je zaměstnaly, hrozí pokuta až 10 milionů Kč.
Nelegální prací se rozumí
- závislá práce vykonávaná fyzickou osobou mimo pracovněprávní vztah,
- práce vykonávaná cizincem v rozporu s vydaným povolením k zaměstnání nebo bez tohoto povolení, nebo v rozporu se zaměstnaneckou kartou, kartou vnitropodnikově převedeného zaměstnance nebo modrou kartou nebo bez některé z těchto karet; (to neplatí v případě převedení na jinou práci podle zákoníku práce), nebo
- práce vykonávaná cizincem pro právnickou nebo fyzickou osobu bez platného oprávnění k pobytu na území České republiky.
Kontroly se zaměřily na nelegální zaměstnávání lidí původem ze zahraničí ve stavebních firmách a provozech na výrobu plastových dílů v pardubickém a svitavském regionu. Na staveništích zjistily 9 cizinců, kteří pracovali bez patřičného povolení od úřadu práce nebo mimo pracovněprávní vztah. Ve výrobnách plastových dílů odhalily 12 takových zaměstnanců, 11 z nich nepředložilo povolení k pobytu v tuzemsku a prokazovali se cestovními doklady s polským vízem.
Pokuta čeká i toho, kdo nelegální práci vykonává
Pokud firma umožní cizinci výkon práce bez povolení k zaměstnání, bez povolení k pobytu v tuzemsku, bez zaměstnanecké karty nebo jiného pracovněprávního vztahu, hrozí jí pokuta až 10 milionů Kč. Právnická osoba, která zprostředkuje výkon nelegální práce, je postižitelná pokutou ve výši až 2 000 000 Kč. Osoby bez povolení k pobytu v tuzemsku vedle postihu za nelegální práci ve výši až 100 000 Kč budou vyhoštěny z republiky, náklady na vyhoštění je povinen uhradit zaměstnavatel.
O pokutách a sankcích za nelegální zaměstnávání pojednává § 139 a § 140.zákona o zaměstnanosti.