Od pondělí 29. listopadu 2021 bylo opět zavedeno povinné testování ve firmách, které musí proběhnout jedenkrát týdně. Testování je provedeno antigenními testy, které jsou opět propláceny zdravotními pojišťovnami.
Co dělat, je-li test pozitivní?
Pokud se zaměstnanec testu podrobí a výsledek je pozitivní, musí okamžitě informovat zaměstnavatele o plánované nepřítomnosti v práci, opustit pracoviště a ihned informovat o výsledku testu poskytovatele pracovnělékařských služeb zaměstnavatele, pokud tak zaměstnavatel stanovil. V opačném případě je nutné upozornit svého registrujícího praktického lékaře.
Jestliže zaměstnanec nemůže uvědomit poskytovatele zdravotních služeb, je povinen kontaktovat jiného poskytovatele zdravotních služeb, popřípadě orgán ochrany veřejného zdraví příslušný podle místa výkonu práce k určení dalšího postupu. Zaměstnanci je vystavena žádanka na PCR test, který musí podstoupit.
Kdo zaplatí dobu mezi výsledky testů?
Doba od zjištění pozitivního výsledku testu do obdržení výsledku konfirmačního vyšetření, po kterou nedochází k výkonu práce, je překážkou v práci na straně zaměstnavatele podle § 208 zákoníku práce, za dobu jejíhož trvání zaměstnanci přísluší náhrada mzdy/platu ve výši jeho průměrného výdělku. Současně se stanoví, že o překážku v práci podle § 208 zákoníku práce se nejedná po dobu, po kterou trvá jiná důležitá překážka v práci podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.
Lze se klonit k tomu, že se tím má na mysli překážka v práci dle bodu 1 přílohy k nařízení vlády č. 590/2006 Sb., která je spojena s podstoupením PCR testu, za dobu jejíhož trvání však zaměstnanci přísluší rovněž náhrada mzdy/platu ve výši jeho průměrného výdělku,
uvádí ministerstvo práce a sociálních věcí.
Čekání na výsledek PCR testu na home office
Překážka v práci na straně zaměstnavatele pochopitelně nenastane, pokud se např. zaměstnavatel se zaměstnancem dohodne na výkonu práce z domova, umožňuje-li to povaha vykonávané práce.
V případě, že je výsledek PCR testu pozitivní, je zaměstnanci nařízena izolace. Jedná se pak o důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance ve smyslu § 191 zákoníku práce s náhradou mzdy/platu ve výši 60 % redukovaného průměrného výdělku zaměstnance (viz § 192 zákoníku práce).
V případě, že je výsledek PCR testu negativní, považuje se zaměstnanec za osobu, u které byla infekčnost v době vyšetření vyloučena a zaměstnanec může opět nastoupit do zaměstnání.