Zaměstnavatel má právo vybírat si svého zaměstnance a stanovit kritéria, která by měl splňovat. Pozor však na zákaz diskriminace.
Státní úřad inspekce práce v této souvislosti řeší celou řadu dotazů. Jeden z nich nabízí v rámci otázek a odpovědí.
Dotaz z praxe:
Na dveřích prodejny s potravinami je uveden inzerát ve znění „Přijmeme prodavačku – důchodkyni“. Jako student bych si rád přivydělával v obchodě, který mám blízko domu. Může zaměstnavatel požadovat pouze ženu, a to důchodkyni?
Jak upozorňuje úřad, zaměstnavatel musí při výběru zaměstnance respektovat zásadu rovného zacházení a zákazu diskriminace. Zákon o zaměstnanosti přímo zakazuje činit nabídky zaměstnání, které mají diskriminační charakter.
Jaké jsou znaky diskriminace?
Účastníkům právních vztahů vznikajících podle zákona o zaměstnanosti je zakázáno činit nabídky zaměstnání, které
- a) mají diskriminační charakter,
- b) nejsou v souladu s pracovněprávními nebo služebními předpisy, nebo
- c) odporují dobrým mravům.
Za diskriminační znaky při uplatňování práva na zaměstnání se považuje požadavek na pohlaví, sexuální orientaci, rasový nebo etnický původ, národnost, státní občanství, sociální původ, rod, jazyk, zdravotní stav, věk, náboženství či víry, majetek, manželský a rodinný stav a vztah nebo povinnosti k rodině, politické nebo jiné smýšlení, členství a činnosti v politických stranách nebo politických hnutích, v odborových organizacích nebo organizacích zaměstnavatelů.
V závěru Státní úřad inspekce práce upozorňuje, že uváděný inzerát obsahuje dva diskriminační znaky – a to pohlaví a věk.
Psali jsme: Šéf ho neustále posílá na různá školení. Je povinen je absolvovat?