Připomeňte si, jak je to s pojištěním u dohod o provedení práce

6. 1. 2025

Sdílet

6.1.25 4krát/ Muž, zamyšlení, pochybnost, nevědění Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Česká správa sociálního zabezpečení přináší rekapitulaci novinek spojených s dohodami o provedení práce platících od začátku roku 2025. 

Od 1. 1. 2025 nabyla účinnosti očekávaná novela zákona o nemocenském pojištění, která ruší změny u dohod o provedení práce (DPP) plánované od počátku roku 2025 v souvislosti se zákonem č. 163/2024 Sb. Touto novelou se ruší celá právní úprava režimu tzv. oznámené dohody. 

Jak jsme psali, u oznámené dohody měla účast na pojištění vznikat až při dosažení limitu ve výši 25 % průměrné mzdy po zaokrouhlení na 500 Kč dolů. Režim oznámené dohody měl moct uplatnit u zaměstnance pouze jeden zaměstnavatel v rámci kalendářního měsíce. 

Jak je to s povinnou účastí na pojištění? 

Povinná účast na nemocenském a důchodovém pojištění pracovníků na dohody o provedení práce (DPP) platí, jakmile má zaměstnanec z DPP měsíční příjmy ve výši 11 500 Kč a více. Pro všechny DPP budou platit jednotná pravidla, nebudou se rozlišovat DPP v režimu oznámené a neoznámené dohody. Také pokračuje povinnost zaměstnavatelů hlásit všechny zaměstnance na DPP. 

Mění se limity

Jak dále informuje ČSSZ, od 1. ledna 2025 se u DPP mění částka rozhodná pro účast na nemocenském a důchodovém pojištění v daném kalendářním měsíci. Povinná účast na nemocenském a důchodovém pojištění vznikne, pokud bude zúčtován započitatelný příjem aspoň ve výši 25 % průměrné mzdy, a to po zaokrouhlení na celé pětisetkoruny směrem dolů. 

Pro tyto účely vychází průměrná mzda z § 23b odst. 4 zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Výši rozhodné částky pak vyhlašuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv sdělením. To bylo publikováno stejně jako samotná novela DPP ve Sbírce zákonů v pátek 27. 12. 2024, a to pod číslem 476/2024 Sb. 

Od 1. ledna 2025 je tedy částka rozhodná pro účast zaměstnanců činných na základě DPP na nemocenském pojištění ve výši 11 500 Kč. Účast vzniká při jejím dosažení a již z příjmu 11 500 Kč se odvede pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. 

Už jste se seznámili s novou úpravou DPP od roku 2025?

Příklad

Zaměstnanec v pracovním poměru pracuje u svého zaměstnavatele od ledna 2025 také na výpomoc. Na ni má uzavřenou DPP za 11 000 Kč měsíčně. Z DPP není účasten nemocenského ani důchodového pojištění. Stejně tak to platí v situaci, kdy by namísto pracovního poměru zaměstnanec pracoval na dohodu o pracovní činnosti (DPČ). 

Pokud uvedený zaměstnanec uzavře se stejným zaměstnavatelem další DPP, ze které mu je měsíčně zúčtováno dalších 500 Kč, příjmy z obou DPP se sečtou, vznikne mu účast na pojištění a ze souhrnné částky 11 500 Kč odvede pojistné na sociální zabezpečení. Přitom se nezohledňují příjmy z pracovního poměru ani z DPČ. 

Pokud by stejný zaměstnanec měl uzavřenu ještě další DPP u jiného zaměstnavatele, nemá to vliv na účast na pojištění a odvod pojistného na sociální zabezpečení u prvního zaměstnavatele. 

Příjmy z DPP u různých zaměstnavatelů se pro tyto účely nesčítají. Účast na pojištění a odvod pojistného na sociální zabezpečení se řeší u každého ze zaměstnavatelů zvlášť.

Anabáze u dohod o provedení práce je vzorovým příkladem, jak nedělat změny zákonů Přečtěte si také:

Anabáze u dohod o provedení práce je vzorovým příkladem, jak nedělat změny zákonů

Autor aktuality

Jana je redaktorkou Podnikatel.cz a její hlavní specializací je marketing, zajímá se také o firemní finance. Pravidelně hledá a píše nové příběhy podnikatelů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).