Další vlna podvodných e-mailů se teď zaměřila na ty, kteří si sami hradí zdravotní pojištění. Ti jsou vyzýváni, any uhradili dluh, který mají na pojistném.
Velmi často se jedná o e-maily upozorňující na nedoplatek na pojistném a nutnost uhradit dlužnou částku co nejrychleji, jinak vše bude předáno exekutorovi,
upozorňuje Všeobecná zdravotní pojišťovna.
Pojišťovny také varují před zasíláním přístupových údajů ke svým účtům či jiných osobních údajů, které bývají v podvodných e-mailech požadovány.
Takové e-maily často na první pohled vypadají reálně a snaží se vyvolat dojem, že byly skutečně odeslány zdravotní pojišťovnou a přesvědčit tak adresáta, aby kliknul na uvedený odkaz. Tím se uživatel dostane na podvodné stránky, kde jsou po něm požadovány přístupové údaje k účtům, platebním kartám nebo jiné důvěrné informace. Jejich vyplněním získají data podvodníci, kteří je následně využijí k vydírání oběti a zisku finančních prostředků nebo je později mohou prodat na černém trhu.
Pokud pojišťovna eviduje dluh na pojistném, nikdy o něm neinformuje prostřednictvím e-mailové komunikace. Pojištěnec je vždy obeznámen poštou nebo datovou schránkou. Případně, po schválení, SMS zprávou.
Všeobecná zdravotní pojišťovna upozorňuje na parametry, dle kterých lze rozeznat podvodný e-mail.
- Doména neodpovídá oficiální adrese VZP. Pro komunikaci s klienty používá VZP tyto e-mailové adresy: info@vzp.cz nebo ekk@vzp.cz
- Forma e-mailu nebývá taková, na jakou jsou klienti od VZP zvyklí. Text může být psán například lámanou češtinou s gramatickými chybami, může obsahovat cizí nepřeložená slova.
- E-mail může obsahovat podezřelé odkazy na neznámé a nezabezpečené stránky, které budí dojem, že směřují na webové stránky VZP. Ve skutečnosti ale odkazují na jinou adresu s podvodnou stránkou.
Podvodný e-mail může obsahovat požadavek na úhradu dlužné částky, a to včetně čísla bankovního účtu, na který má být platba zaslána.