Řadu let pracoval načerno. Teď chce roky započítat do důchodu. Je to možné?

11. 11. 2024

Sdílet

11.11.24 1*/senior, muž, podnikatel, zamyšlení, dotaz, pochybnos Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Aby vznikl nárok na důchod, musí být splněny zákonem dané podmínky. Žadatel musí získat potřebnou dobu pojištění a dosáhnout důchodového věku. 

K získání potřebné doby pojištění je nutné mimo jiné vykonávat legální zaměstnání. Při práci, která je vykonávána nelegálně, tzv. načerno, k tomu nedochází. Mylná je také domněnka, která se mezi lidmi objevuje. Totiž, že k tomu, aby byla práce na černo započítána do důchodu, stačí doložit ji svědeckým prohlášením. 

Důchodová reforma schválena. Pracujícím seniorům už se nebude zvyšovat penze Přečtěte si také:

Důchodová reforma schválena. Pracujícím seniorům už se nebude zvyšovat penze

Do výše důchodu se počítá pouze doba, po kterou se řádně odvádí důchodové pojištění. Práce tzv. „na černo“ se nezohledňuje do výpočtu důchodu, protože za ni není odváděno pojistné na důchodové pojištění ani veden evidenční list důchodového pojištění, vysvětluje Ministerstvo práce a sociálních věcí. 

Kdy uplatnit svědecké prohlášení

Co se týká svědeckého prohlášení, to je možné za určitých podmínek přeci jen uznat. Jedná se však o mimořádné situace. Příkladem může být situace, kdy je úspěšně ukončen soudní spor o doplacení mzdy. Svědky v takových případech musí být osoby, které s dotyčnou osobou v uvedeném zaměstnání ve stejné době pracovaly.

Co dělat, pokud zjistíte, že vám v evidenci ČSSZ chybí některé doby pojištění? Přečtěte si také:

Co dělat, pokud zjistíte, že vám v evidenci ČSSZ chybí některé doby pojištění?

Nedošlo k započítání některých dob pojištění?

Jestliže při přiznání důchodu nedošlo k započítání některé doby pojištění, protože ji Česká správa sociálního zabezpečení neměla v evidenci, je možné ji doložit kdykoliv dodatečně, a to i když už důchod několik let pobírá. často se stává, že poživatel důchodu získá po čase potvrzení z archivu. Zápočet je možné  provést se zpětnou platností a vzniklý rozdíl ve výši důchodu doplatit až 5 let zpětně od data, kdy byla chybějící doba doložena. 

Už jste si zkontrolovali, zda je evidence vašich dob pojištění u ČSSZ kompletní?

Seriál: Důchody
ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Autor aktuality

Jana je redaktorkou a korektorkou Podnikatel.cz. Hlídá a píše aktuální zprávy z byznysu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).