Revoluce v oblékání? Materiál, co se přizpůsobí okolním teplotám

5. 1. 2024

Sdílet

Teplé oblečení Autor: Depositphotos

V Číně přišli vědci s oblečením, které díky využití solární energie může hřát nebo se ochlazovat. Tím může ovlivnit tělesnou teplotu nositele a reagovat na výkyvy počasí. 

Jak píše Euro.cz, výzkumníci na univerzitě v čínském městě Nankai vyvinuli unikátní oblečení, které umí podle webu Singularity Hub rychle ovlivnit naši tělesnou teplotu, a to především díky chytrému využití solární energie. 

Čínskému vědeckému týmu se podařilo vytvořit flexibilní materiál, jenž zachycuje sluneční světlo a dokáže uchovat teplo. Jeho součástí jsou speciální přilnavé vrstvy, které během dne odvádí teplo z pokožky a přebytečnou energii ukládají k pozdějšímu využití. Když je tedy posléze chladněji, nahromaděná energie je uvolněna zpět, díky čemuž se pokožka zahřeje na příjemnou úroveň. 

První testy nového materiálu ukázaly, že je schopen zchladit kůži člověka během několika vteřin o více než devět procent. K jeho dalším výhodám patří třeba fakt, že se dokáže rychle přizpůsobit změně okolní teploty a automaticky se přepíná mezi chlazením a vyhříváním. 

Kromě toho je materiál údajně schopen udržet příjemnou teplotu i v těch nejextrémnějších podmínkách, jež mohou na Zemi panovat. Nový systém výrazně rozšiřuje přirozenou zónu tepelného komfortu naší pokožky. Jeho působivé vlastnosti umožňují lidskému tělu adaptovat se na složitější a neustále se měnící prostředí, okomentovali novinku doktoři Sing-i Chuang a Pcheng Li z šanghajské univerzity Jiao Tong, kteří se na studii nijak nepodíleli. 

Čínští výzkumníci každopádně neočekávají, že se z nového materiálu bude vyrábět kompletně celé oblečení. Spíše se domnívají, že ho lze přidat do ostatních běžně používaných látek, díky čemuž by došlo k podstatnému zlepšení jejich vlastností. I bez pokrytí celého těla může totiž novinka ukládat velké množství energie, což by mělo stačit k tomu, aby se člověk cítil komfortně po celý den. 

Před zahájením rozsáhlejší výroby nového materiálu chtějí čínští výzkumníci vyřešit ještě několik problémů. Tím nejzásadnějším z nich je skutečnost, že oblečení dobře funguje jen za situace, kdy je přes den nabito dostatečným množstvím slunečního svitu. To přitom může zabrat až 12 hodin, což je problém především v polárních oblastech, kde slunce téměř nesvítí. (Euro.cz)

S čelovkou na hlavě a pod stanem začala šít dětské oblečení, které s dětmi roste Přečtěte si také:

S čelovkou na hlavě a pod stanem začala šít dětské oblečení, které s dětmi roste

Autor aktuality

Jana je redaktorkou Podnikatel.cz a její hlavní specializací je marketing, zajímá se také o firemní finance. Pravidelně hledá a píše nové příběhy podnikatelů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).