S nálepkou nespolehlivý plátce DPH většinou byznys končí. Vzpamatuje se jen malé pocento

2. 6. 2022

Sdílet

21.4.23 4krát/Trest, pokuta, smutek, deprese, krach, bankrot Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

V České republice bylo mezi nespolehlivé plátce DPH zařazeno více jak 32 tisíc firem a podnikatelů. Někteří z nich dokonce dvakrát nebo třikrát. 

Jak ukazují data společností CRIF, zařazení do registru nespolehlivých plátců DPH znamená pro většinu z nich zpravidla konečnou stanici. Ze všech firem a podnikatelů ze seznamu nespolehlivých plátců DPH se k řádnému podnikání dokázalo vrátit necelých 1200, tedy necelá 4 %.

Firmy a podnikatelé, kteří se dostanou mezi nespolehlivé plátce DPH, mají často i další problémy nebo se u nich evidujeme vážné varovné informace. Pětina podnikatelů je například v insolvenci a bankrotem jsou výrazně ohroženy také obchodní společnosti. Podle našich výpočtů je u těchto firem až 5× vyšší pravděpodobnost, že jejich podnikání skončí bankrotem, než u společností, které se na seznamu nespolehlivých plátců DPH neocitly, uvedl Jan Cikler, vedoucí datového oddělení aplikace Cribis, pomocí které CRIF poskytuje ucelené datové přehledy o finančním zdraví českých firem. Zajímavé také je, že téměř žádná z těchto firem neplní svoji zákonnou povinnost zveřejňování účetních závěrek. 

Nejrizikovější adresy

Více než polovina subjektů z rejstříku nespolehlivých plátců DPH, konkrétně 17,5 tisíce, má nebo mělo sídlo v Praze. Pětina z těchto pražských firem přitom sídlí pouze na 10 adresách. V Brně je koncentrace nespolehlivých plátců ještě vyšší. Na pouhých 5 adresách zde sídlí více než třetina všech nespolehlivých plátců DPH, kteří mají sídlo v Brně. Konkrétně jde o 1 262 z více než 3,5 tisíce firem.

Jde přitom o tzv. virtuální adresy, na kterých sice mají společnosti sídlo, ale fyzicky zde nikdo z firmy není přítomný. Nejvíce nespolehlivých plátců DPH má nebo mělo sídlo v pražské Rybné ulici. To je způsobeno především tím, že jde o největší a nejoblíbenější virtuální adresu v České republice. Sídlo zde má nebo mělo přes 9 tisíc společností, z nichž 697, tedy necelých 8 % se ocitlo v registru nespolehlivých plátců DPH.

Výrazně hůře je na tom například adresa Pod Habrovou 445 v pražských Hlubočepích, kde se ze 460 historicky přihlášených firem dostalo na tento seznam hned 218 z nich, tedy téměř polovina. Rekordmanem je potom náměstí Svobody 93 v Brně, kde se z 263 firem dostalo mezi nespolehlivé plátce 160 z nich, tedy 61 %.

V registru podruhé nebo potřetí

Většina subjektů, které se dostanou do registru nespolehlivých plátců, se z něj zpět do normálního provozu málokdy dostane. Nejčastěji zde zůstávají jako tzv. nespolehlivé osoby. Jejich tržby tak poklesnou pod úroveň, od které se musí hlásit k platbě DPH. U většiny firem, které jsou z registru vymazány, je to způsobeno jejich zánikem. Některým společnostem se přesto podaří vrátit zpět. Zajímavé je, že některé se ocitají v rejstříku i podruhé, výjimečně potřetí nebo i počtvrté.

Když se na tyto společnosti podíváme podrobněji, narazíme občas na zajímavá zjištění. Například u jedné společnosti z pražského Žižkova, která se dostala do registru nespolehlivých plátců DPH hned třikrát, nesedí údaje z obchodního rejstříku a rejstříku skutečných majitelů. Zatímco majitel a jednatel uvedený v obchodním rejstříku figuruje nebo figuroval v dalších téměř 20 firmách, z nichž se skoro všechny dostaly do rejstříku nespolehlivých plátců DPH, skutečný majitel má kolem sebe většinou poměrně zdravé firmy, upozorňuje na závěr Jan Cikler s tím, že může jít jak o náhodu, tak o úmysl.

Autor aktuality

Jana je redaktorkou a korektorkou Podnikatel.cz. Hlídá a píše aktuální zprávy z byznysu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).