Od července tohoto roku si mohou finanční úřady vyžádat od Policie ČR záznamy o pohybu vozidla právě pro účely správy daní. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud.
Takovou možnost může správce daně využít, pokud má podezření, že je neoprávněně uplatňován odpočet na dani. Například v případě podezření, že je v knize jízd vykázáno více kilometrů nebo se některé soukromé cesty vydávají za pracovní, aby se zvýšila částka, kterou pak lze jako náklad odečíst z daní.
Údaje o pohybu vozidel mohou mít vliv na DPH (například uznání, či neuznání nároku na odpočet daně na vstupu), daň z příjmů (například uznání nákladů na provoz vozidla a jeho odpisů) i daň ze závislé činnosti (například z důvodu používání firemního vozu pro soukromé účely),
uvedla pro server Seznamzprávy Jana Janoušková, daňová specialistka společnosti Kodap.
Za čachry s kilometry hrozí trestní stíhání
Vozidla na silnicích jsou sledována přes systém automatické kontroly, který eviduje informace o řidičích a jejich vozidlech, jako jsou poznávací značka, podoba řidiče a údaje o místě a čase. Díky těmto informacím může správce daní snadno pátrat po tom, zda jsou údaje uvedené v knize jízd pravdivé.
V případě odhalení podvodů s daňovými odpočty tohoto charakteru hrozí nejen doplácení daně a penále a úroky z prodlení, ale také trestní stíhání.
Kniha jízd se u vozidel z hlediska daně z příjmu musí psát v případě, že si podnikatel do nákladů (v daňové evidenci výdajů) uznává skutečné náklady na pohonné hmoty (dále jen „PHM) a parkovné. Může se však rozhodnout využít výhodnější paušální výdaje podle § 24 odst. 2) písm. zákona o daních z příjmů.